"DGP": Prosta spółka akcyjna groźna dla bezpieczeństwa obrotu

  • DI
opublikowano: 09-04-2019, 09:45

Proponowane zmiany w prawie spółek „stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu, w szczególności dla przyszłych wierzycieli PSA”, ostrzegają eksperci w liście otwartym skierowanym do parlamentarzystów.

Sygnatariuszy  listu jest 41. Wszyscy to uznani specjaliści od prawa handlowego.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wykazała
się wielką determinacją w forsowaniu nowej spółki, nawet wbrew wielu kolegom z
rządu.
Zobacz więcej

UPÓR WYGRAŁ:

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wykazała się wielką determinacją w forsowaniu nowej spółki, nawet wbrew wielu kolegom z rządu. Fot. Marek Wiśniewski

– Jesteśmy bezsilni. Możemy jedynie pokazać, że niemal całe środowisko naukowe jest przeciwne destrukcyjnym zmianom, które chce wprowadzić rząd. Nie występujemy w swoim interesie. Występujemy w interesie wszystkich, dla których ważna jest pewność obrotu – mówi w rozmowie z „DGP” prof. Andrzej Kidyba z Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS w Lublinie, jeden z sygnatariuszy listu.

Pomysł resortu nie podoba się między innymi dwóm współtwórcom kodeksu spółek handlowym oraz wszystkim jego recenzentom.

W liście skierowanym do parlamentarzystów (projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie) czytamy, że stworzenie PSA jako trzeciego typu spółki kapitałowej nie znajduje żadnego uzasadnienia i stanowi przykład działań pozornych.

Jego sygnatariusze podkreślają, że wprowadzenie nowych rozwiązań niesie za sobą również poważne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim ryzykiem obarczeni byliby wierzyciele tego typu spółek, ponieważ ich konstrukcja pozwalałaby im funkcjonować bez majątku wystarczającego np. na przeprowadzenie upadłości, pozbawia wierzycieli ochrony, jaką daje im prawo upadłościowe.

Po drugie, spółka stwarza zagrożenie dla potencjalnych inwestorów w takich spółkach, m.in. przez sposób prowadzenia rejestru akcji i brak granic uprzywilejowania dla akcji.

I po trzecie, „rozwiązania przewidziane w konstrukcji spółki nie harmonizują z systemem prawa spółek i przez to naruszają jego spójność”. Przykładowo możliwe będzie wnoszenie wkładu w postaci pracy do spółki, która bądź co bądź ma być kapitałowa.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy