DI BRE: dobre dane makro pomogły indeksom

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
15-01-2002, 16:47

Na dzisiejszej sesji wzrosły warszawskie indeksy. Po niskim otwarciu WIG20 rósł przez większą część dnia. Ostatecznie zamknął się na poziomie 1382 punktów, zyskując 0,74 procent. Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że ceny towarów i usług wzrosły w grudniu o 0,2 procent. Inflacja liczona rok do roku okazała się niższa od oczekiwań rynku o 0,1 procent i wyniosła 3,6 procent.

Na dzisiejszej sesji wzrosły warszawskie indeksy. Po niskim otwarciu WIG20 rósł przez większą część dnia. Ostatecznie zamknął się na poziomie 1382 punktów, zyskując 0,74 procent.

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że ceny towarów i usług wzrosły w grudniu o 0,2 procent. Inflacja liczona rok do roku okazała się niższa od oczekiwań rynku o 0,1 procent i wyniosła 3,6 procent.

Po wczorajszym spotkaniu z dyrektorem zarządzającym MFW Horstem Koehlerem, minister finansów Marek Belka powiedział dzisiaj, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy, wyraża zaniepokojenie restrykcyjną polityką monetarną polskiego banku centralnego.

W grudniu 2001r. sprzedano w krajach Europy Zachodniej o 0,7 procent więcej nowych aut niż rok wcześniej. Specjaliści z europejskiego stowarzyszenia producentów samochodów (ACEA) dobrze oceniają cały ubiegły rok, w którym sprzedaż samochodów wzrosła o 0,6 procent. Obecny rok ma być jednak o wiele gorszy, spadek sprzedaży może wynieść nawet 10 procent.

Federalny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w listopadzie o 1,6 procent w stosunku do października i zarazem spadła o 0,4 procent w relacji rok do roku. Są to lepsze dane od prognoz rynku, który oczekiwał spadku miesięcznego wskaźnika o 0,8 procent, a rocznego o 1 procent.

Zgodnie z wstępnymi danymi inflacja w Niemczech wzrosła w grudniu o 0,1 procent w stosunku do listopada, zaś w skali roku wyniosła 1,7 procent.

Lepsze od prognoz rynku okazały się dane o produkcji przemysłowej we Francji. W listopadzie pozostała ona na poziomie z października, wobec oczekiwanego spadku o 0,2-0,3 procent.

Jak wynika z raportu amerykańskiego rządu, sprzedaż detaliczna w okresie świątecznym spadła w USA tylko nieznacznie. Departament Handlu podał dzisiaj, że jej spadek w grudniu wyniósł 0,1 procent, wobec oczekiwanego spadku o 1,4 procent.

Przemysław Smoliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: dobre dane makro pomogły indeksom