Długa kolejka po koleje linowe

  • Anna Pronińska
opublikowano: 29-01-2013, 00:00

Z 27 zainteresowanych na złożenie wstępnych ofert zdecydowało się 12.

Na początku lutego PKP wybiorą krótką listę inwestorów, którzy zostaną dopuszczeni do badania Polskich Kolei Linowych (PKL). Zarząd grupy ma w czym wybierać. Chętnych na zakup 100 proc. akcji PKL jest 12 z 27 wstępnie zainteresowanych.

Co ich skusiło? PKL zarządzają infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy oraz Krynicy. W 2011 r. osiągnęły 9,1 mln zł zysku netto przy 51,4 mln zł przychodów. PKP nie chcą ujawnić tożsamości oferentów.

Dwóch z nich odkryło karty jeszcze w piątek. To słowacka spółka Tatry Mountain Resorts, która startuje w konsorcjum z czterema polskimi gminami (Krynica-Zdrój, Szczawnica, Czernichów i Zawoja). Chrapkę na PKL ma też spółka samorządowa Polskie Koleje Górskie (PKG), w której skład wchodzą gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

Łukasz Chmielowski, prezes PGK, sugerował wcześniej, że firma zamierza sfinansować zakup akcji PKL dzięki współpracy z zagranicznymi inwestorami. Wczoraj, z uwagi na umowę o poufności, odmówił komentarza. Udziałem w prywatyzacji były zainteresowane także kontrolowane przez państwo Lasy Państwowe. Czy złożył wstępną ofertę? I w tym przypadku Anna Malinowska, rzeczniczka tego przedsiębiorstwa, zasłoniła się klauzulami umowy o poufności. Niewykluczone, że w gronie 12 oferentów znajduje się też Bachleda Grupa Inwestycyjna.

Zainteresowanie prywatyzacją PKL kilka miesięcy temu wyrażał Adam Bachleda-Curuś, jej prezes, a dawniej były burmistrz Zakopanego. Mówił wówczas, że chciałby przejąć PKL z grupą polskich inwestorów i bankową pomocą. Inwestycja w PKL mogłaby się wpisywać w interesy jednej z najbogatszych rodzin w Polsce, która w portfelu posiada hotele, restauracje i wyciągi. Ostatnio głośną finalizowaną transakcją jest zakup hotelu Mercure Kasprowy w zimowej stolicy Polski. Cena transakcji wyniesie 56,5 mln zł. Wczoraj nie udało nam się uzyskać komentarza prezesa na temat PKL.

— Duże zainteresowanie spółką potwierdza, że PKL są atrakcyjnym podmiotem działającym na perspektywicznym rynku. Proces przebiega bez zakłóceń. Liczymy, że sfinalizujemy sprzedaż PKL do połowy 2013 r. — mówi Maria Wasiak, członek zarządu PKP.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane