Długa lista korzyści PPE

Materiał partnera
opublikowano: 07-12-2016, 22:00

TWOJA EMERYTURA

TOMASZ FRONCZAK

dyrektor biura programów emerytalno-oszczędnościowych, TFI PZU

Kiedy 20 lat temu opracowywano założenia do nowego systemu emerytalnego, chyba nikt nie spodziewał się, że zmiany demograficzne i wydłużające się życie Polaków będą miały tak istotny wpływ na wydolność systemu emerytalnego. Obecny system (ZUS plus OFE) nie zapewni nam dochodów na przyzwoitym poziomie, co najwyżej możemy się spodziewać około 40 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia.

Co zatem zrobić, żeby związać przysłowiowy „koniec z końcem” po zakończeniu pracy zawodowej? Ustawodawca przygotował nam kilka możliwości — i to zarówno w formie indywidulanej, gdzie możemy oszczędzać na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), jak i w formie grupowej w ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Nie ukrywam, że trzeba mieć dużo samodyscypliny finansowej, żeby samodzielnie oszczędzać przez całe życie zawodowe i po drodze nie skonsumować oszczędności. Lepszym rozwiązaniem są PPE, w których to pracodawca bierze na siebie odpowiedzialność za systematyczne oszczędzanie.

Obecnie w Polsce w PPE uczestniczy około 400 tys. pracowników.

Odsetek to niewielki, bo zaledwie 2,4 proc. osób czynnych zawodowo — dlatego też programy emerytalne wciąż są traktowane jako elitarny bonus, finansowany przez pracodawcę. A szkoda. Trzeba pamiętać, że każdy zaoszczędzony złoty będzie dla nas dodatkowym zabezpieczeniem przyszłości.

Ile miesięcznie należy odkładać? Biorąc pod uwagę dane GUS, że po zakończeniu pracy zawodowej żyjemy średnio około 15 lat (tj. 180 miesięcy), to jeśli chcielibyśmy mieć dodatkowo 1 tys. zł miesięcznie, do emerytury trzeba byłoby mieć zaoszczędzone 180 tys. zł. To dużo i mało zarazem. Jeżeli taką kwotę chce odłożyć osoba, której do wieku emerytalnego brakuje 40 lat, to wystarczy oszczędzać 130 zł miesięcznie. Jeżeli taką kwotę chce odłożyć osoba, która jest na 20 lat przed emeryturą, to jej miesięczne oszczędności muszą wynosić już 480 zł. Dlatego im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej dla nas.

Podstawową korzyścią pracownika uczestniczącego w PPE jest to, że pracodawca finansuje składkę podstawową na naszą emeryturę.

Dodatkowo, składka ta jest regularna, a ustawowe warunki wypłaty uniemożliwiają de facto wcześniejszą konsumpcję oszczędności. Co więcej, wypłata i zysk w ramach PPE zwolnione są z podatku od dochodów kapitałowych. Kolejną zaletą PPE jest to, że warunki inwestowania w ich ramach są zazwyczaj korzystniejsze niż oferty oszczędzania na przyszłą emeryturę dla klientów indywidualnych. W produktach grupowych najczęściej nie ma opłat administracyjnych i manipulacyjnych. W przypadku PPE prowadzonego w formie ubezpieczenia na życie mogą jednak występować koszty ochrony ubezpieczeniowej.

A jakie korzyści płyną dla pracodawcy? Składka podstawowa do PPE jest zwolniona ze składek na ZUS, co jest mniejszym obciążeniem dla firmy niż w przypadku „zwykłej” podwyżki. Jednocześnie pracodawca, wprowadzając PPE dla pracowników, może wliczyć wydatki związane z programem w koszt uzyskania przychodu i tym samym odprowadzić niższy podatek dochodowy. Pracowniczy program emerytalny pozwala też pracodawcy budować wizerunek jako firmy dbającej o przyszłość swoich pracowników, zapobiegać rotacji kadry i ułatwić pozyskiwanie nowych pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu