Długi mniejsze, ale dłużników więcej

opublikowano: 22-07-2013, 00:00

W maju tego roku 28,8 tys. firm zalegało z płatnościami wobec swoich kontrahentów — wynika z raportu Bisnode D&B Polska.

W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. stanowi to wzrost o 9 proc. Ogółem dłużnicy zalegają na łączną kwotę ok. 1,2 mld zł. To o 7 proc. mniej niż w maju rok wcześniej. W branży budowlanej ogólna kwota zadłużenia spadła o prawie 32 proc., ale liczba dłużników wzrosła o 6 proc. Jednak sytuacja w budownictwie nadal jest trudna — ponad 6 tys. dłużników zalega z płatnościami na ponad 175 mln zł.

Spadek kwoty długu przy jednoczesnym wzroście liczby dłużników odnotowano także w branży spożywczej. Na koniec maja ponad 2,8 tys. firm zalegało z wypłatą swoim kontrahentom łącznej kwoty 242 mln zł. Oznacza to spadek kwoty długu o 15 proc. i wzrost liczby dłużników o 5 proc.

W najgorszej sytuacji jest branża grzewcza, gdzie zaległości sięgają blisko 217 mln zł, a rosną z miesiąca na miesiąc. Rośnie też liczba dłużników. Wzrost długu i dłużników widać też w sektorze spedycyjnym, produkcji rur, branży kosmetycznej, RTV i AGD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu