Długoterminowy dołek w cenach towarów rolnych

opublikowano: 18-12-2017, 14:22
aktualizacja: 18-12-2017, 14:23

Po tegorocznej przecenie notowania surowców rolnych mają ograniczony potencjał zniżek, wskazuje analiza techniczna.

Płody rolne należały w tym roku do najgorzej zachowujących się surowców. Wskaźnik Bloomberg Agriculture Commodity Total Return stracił prawie 13 proc., kontynuując zapoczątkowaną w 2012 r. bessę i ustanawiając tydzień temu dziewięcioletnie minimum. Cukier potaniał o 32 proc., kawa straciła 20 proc., a główne zboża – pszenicę, kukurydzę i soję – przeceniono o 9-14 proc. (spośród głównych towarów rolnych na plusie rok zakończyły bawełna, bydło rogate i chuda wołowina).

Notowania surowców najprawdopodobniej są już bliskie długoterminowego minimum, podpowiada analiza techniczna. Tworzony przez Bloomberga wskaźnik znalazł się poniżej dolnego ograniczenia lekko rosnącego kanału, opisującego ponad pół wieku jego notowań. Poprzedni takie wybicie dołem z formacji miało miejsce w 2001 r. i zakończyło się dynamicznym odbiciem. Ceny towarów rolnych są bliskie twardego dna, bo nie zawierają premii ponad koszt wydobycia, a wspierająca w ostatnich latach zbiory dobra pogoda nie będzie utrzymywała się stale, oceniał w rozmowie z ”pb.pl” Tomasz Tarczyński, prezes Opoka TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane