Czytasz dzięki

Długotrwały przetarg między instytucjami

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Copyright do tytułu ma Janusz Lewandowski, europoseł od 2004 r., zaś w kadencji 2009-14 unijny komisarz ds. budżetu.

Spośród wszystkich obecnych w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego (PE) w Strasburgu najlepiej zna, wręcz od podszewki, mechanizm kompromisowego ucierania wielomiliardowych unijnych dokumentów. Podczas środowej debaty w PE przytoczonymi słowami najcelniej zdefiniował obecną fazę prac nad wieloletnimi ramami finansowymi 2021-27.

Charles Michel wolał uniknąć trudnych budżetowych pytań i na sesję PE do Strasburga nie przyjechał.
Zobacz więcej

Charles Michel wolał uniknąć trudnych budżetowych pytań i na sesję PE do Strasburga nie przyjechał. Zheng Huansong

Debatę w uproszczeniu można uznać za pierwsze ich czytanie. Niestety, nie wiadomo… jakiej wersji. Projekt następnej siedmiolatki budżetowej przyjęła w roku 2018 Komisja Europejska (KE) pod wodzą Jean-Claude’a Junckera, wyborczy 2019 dalszą procedurę naturalnie przygasił, dopiero ostatnio coś próbowała prezydencja Finlandii, proponując generalne cięcia. Obecnie wszystkie sznurki trzyma Charles Michel, który od 1 grudnia 2019 r. przejął od Donalda Tuska przewodnictwo Rady Europejskiej (RE). Prezydenci/premierzy wybierający się na szczyt 20-21 lutego otrzymają od niego skorygowany projekt, ale być może dopiero w… przeddzień. Były belgijski premier prowadzi intensywne konsultacje, zarówno w rozmowach bezpośrednich, jak też przeprowadzając telekonferencje. Właśnie taką pilną pracą uzasadnił nieobecność podczas budżetowej debaty w Strasburgu.

Była to zagrywka bezprecedensowa, wywołująca zgodne rozgoryczenie wszystkich grup politycznych PE. Zastępczo występowała chorwacka minister Nikolina Brnjac, z tytułu sprawowania przez to państwo półrocznej prezydencji ministerialnej Rady UE. Nie miała jednak nic do powiedzenia, Chorwaci czekają z jakimikolwiek krokami na kompromis szczytu RE. Patowa sytuacja przed nadzwyczajną zbiórką 20 lutego wskazuje, że chorwacka prezydencja do 30 czerwca już dalszej procedury nie podejmie. Od 1 lipca zaś pałeczkę przejmie największy płatnik netto, czyli Niemcy…

Finansowa debata paradoksalnie wykazała wewnętrzną spójność PE w kilku kwestiach. Zgodnie akcentowano, że decydujący głos w sprawie wieloletnich ram maja właśnie europosłowie. Co było nagięciem traktatu, albowiem PE wersję uzgodnioną przez szczyt RE faktycznie zatwierdza, lecz głosując wyłącznie tak/nie. Zgodnie podtrzymywano także postulat, aby wielkość siedmiolatki 2021-27 osiągnęła 1,3 proc. produktu narodowego brutto 27 państw członkowskich. W projekcie KE z 2018 r. było to 1,11 proc., zaś obecnie płatnicy netto zgadzają się na 1,0 proc. Na razie nikt nie wie, co zaproponuje Charles Michel, ale na pewno nie w pobliżu 1,3 proc. (zapewne dlatego w środę się nie pojawił). Wreszcie wszyscy widzieli rozwiązanie budżetowej kwadratury koła i załatanie dziury po odejściu Zjednoczonego Królestwa w zwiększeniu mitycznych dochodów własnych UE. Rozwiązałoby to problem niezgody płatników netto. Podobnie jednak jak we wszystkich innych kwestiach PE nie ma inicjatywy ustawodawczej, zatem może jedynie postulować oraz odnosić się do materiałów wnoszonych przez inne unijne instytucje.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy