DM BZ WBK: TPSA ma powody do radości

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 06-09-2001, 09:36

Konsorcjum France Telecom (FT) i Kulczyk Holding zapłaci 3,5 miliarda złotych za 12,5% (8,93% dla FT) akcji TP SA płacąc 20 zł za akcję. FT ma także opcję na zakup dalszych 2,5% akcji + jedna do końca 2002 roku, po cenie zawierającej 25% premii w stosunku do średniej ze 100 ostatnich sesji poprzedzających przyszłą transakcję. FT i Ministerstwo Skarbu Państwa poprą wypłatę dywidendy przez TP SA za 2000 rok w wysokości 450 mln zł (0,32 gr. na akcję) na zwołanym przez MSP NWZA. Oznacza to wpływy do budżetu w wysokości 150 mln zł.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla TP SA, rozwiewająca obawy dotyczące dalszego zaangażowania FT w spółkę i ceny jaką zgodzi się zapłacić. Ilość akcji jak i ich cena była zgodna z oczekiwaniami rynku. W ten sposób France Telecom i Kulczyk Holding uzyskują kontrolę nad 47,5% akcji TP SA z perspektywą zwiększenia zaangażowania do 50% + jedna akcja. Cena jaką osiągnięto w negocjacjach daje 53% premię w stosunku do wyceny rynkowej, ale i tak jest to ona niższa niż cena jaką przewidziano w umowie prywatyzacyjnej – 38 zł + inflacja. Średnia cena jaką FT zapłaciło za akcje TP SA w obydwu transakcjach wyniosła 33,3 zł. W tym momencie staje się realne powodzenie ewentualnej publicznej oferty. Porozumienie zostało zawarte zapewne m.in. dzięki zgodzie na wypłatę dywidendy w wysokości 22% ubiegłorocznego zysku netto. Silniejsze zaangażowanie FT w TP SA gwarantuje kontynuację procesu restrukturyzacji polskiego operatora szczególnie jego kanałów sprzedaży, obsługi klienta i marketingu, co zwiększy jego konkurencyjność na coraz bardziej ciasnym rynku. Pozwoli także osiągnąć korzyści (obniżka kosztów – zakupu sprzętu, rozliczeń międzyoperatorskich) związane z uczestnictwem w międzynarodowej grupie kapitałowej. Sprzedaż kolejnego pakietu akcji TP S.A. konsorcjum FT i Kulczyk Holding zwiększy wpływy z prywatyzacji do 5,6 mld zł wobec planowanych na bieżący rok 18 mld zł (koniec lipca zrealizowane zostały one jedynie w 11,8%). Jest to jednak mniej niż wynikało to z opcji kupna do której realizacji jednak nie doszło (o ok. 2 mld zł). Transakcja ta wpłynie również na wzmocnienie złotego - rozliczenie w walucie obcej nastąpi w ciągu 30 dni. Wg Minister Skarbu przeznaczone one zostaną w całości na zaległe rekompensaty dla sfery budżetowej i uzupełnienie niedoborów FUS.

Piotr Kajczuk, Monika Bystra, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM BZ WBK: TPSA ma powody do radości