Czytasz dzięki

DM IDMSA: akcje na GPW stały się drogie

DI
opublikowano: 07-04-2010, 00:00

Analitycy DM IDMSA nadal zalecają wzmożoną ostrożność przy zakupach akcji. Ich zdaniem są one już dość drogie.

Analitycy DM IDMSA nadal zalecają wzmożoną ostrożność przy zakupach akcji. Ich zdaniem są one już dość drogie.

— Wskaźnik cena do prognozowanych na 2010 r. zysków dla spółek z WIG wynosi obecnie około 18. To sporo, więc nawet mimo obiecującej sytuacji technicznej indeksów, radzilibyśmy ostrożność —napisali analitycy DM IDMSA w najnowszym raporcie miesięcznym.

Specjaliści przewidują, że efekt niskiej bazy z 2009 r. przełoży się na dynamiczny wzrost powtarzalnych wyników spółek w pierwszym, drugim i trzecim kwartale tego roku.

— Ale dopiero rezultaty ostatniego kwartału, nie zaburzone wspomnianym efektem, rzucą więcej światła na trwałość poprawy zysków firm i ich możliwą dynamikę w przyszłości — podkreślają analitycy DM IDMSA.

Mało niespodzianek

Według analityków biura, rezultaty giełdowych firm za czwarty kwartał 2009 r. pozostawiły pewien niesmak.

— Łączny zysk netto analizowanych przez nas 66 spółek okazała się o 7 proc. gorszy od prognoz. Niższe od 3 proc. od naszych oczekiwań okazały się też zyski oczyszczone z wpływu zdarzeń jednorazowych — czytamy w raporcie.

Według ekspertów, niespodzianek w zakończonym niedawno sezonie wyników było jak na lekarstwo. Oprócz branży mediów, pozytywnie zaskoczyły też BZ WBK, Millennium, Trakcja Polska i Tell. Tych, którzy rozczarowali, było znacznie więcej. W tej grupie znalazły się m.in. TP, GTC, Asseco Poland, ING BSK i Bank Handlowy.

Awanse i nie tylko

DM IDMSA dodał jednak walory ING BSK i Bank Handlowy do rekomendowanego portfela, podobnie jak akcje Tella, Integera, Budimeksu i JW. Construction. Z zalecanej listy usunięto natomiast Infovide-Matrix, Synthos (rekomendacja dla tej spółki została obniżona z "kupuj" do "trzymaj" z ceną docelową 1,42 zł), Asseco Poland, Mondi Świecie i Trakcję Polską. Wśród spółek, których kursy będą się w najbliższym czasie zachowywać gorzej, niż rynek, znalazły się Hydrobudowa Polska, LPP, Arctic Paper (analitycy obawiają się pogorszenia zysków ze względu na postępujące umocnienie złotego) i Ceramika Nowa Gala, która według specjalistów DM IDMSA pokaże słabe wyniki za pierwszy kwartał ze względu na wciąż słaby popyt na płytki ceramiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane