DM PBK: sesja w USA jest neutralna dla GPW

Przemek Barankiewicz
19-11-2001, 09:09

Sesja w USA zakończyła się minimalnymi spadkiem DJIA (-0,05%) i Nasdaq Composite (-0,1%). Aktywność na obu rynkach nie była duża – obroty ukształtowały się na poziomach poniżej średnich z ostatnich tygodni. Na nastroje na rynku właściwie nie wpłynęły nieco gorsze od oczekiwanych dane o inflacji (Core CPI wzrósł o 0,2% a oczekiwano 0,0%) i o wielkości produkcji przemysłowej (spadła o 1,1%, oczekiwano –0,9%). Warto tu zauważyć, że produkcja przemysłowa spadła trzynasty miesiąc z rzędu – to najdłuższa seria spadków od 1932 roku. Dodatkowo wykorzystanie mocy produkcyjnych było najniższe od 1983 roku (74,8%). Wszystko to jednak miało w piątek marginalny wpływ na notowania. Atmosfera na rynku determinowana były przede wszystkim wydarzeniami w Afganistanie – możliwością szybkiego schwytania Bin Ladena i rychłym zakończeniem działań zbrojnych w regionie.

W tym tygodniu wielu wskaźników makroekonomicznych nie będzie. Dzisiaj przedstawione zostaną dane o liczbie zezwoleń wydanych na budowy domów w październiku (oczekuje się spadku z 1 524 tys. do 1 490 tys.) oraz o rozpoczętych budowach domów (oczekuje się spadku z 1 574 tys. do 1 515 tys.). Jutro podane zostaną informacje o deficycie obrotów bieżących i indeks wiodących wskaźników. We środę przedstawiony zostanie wskaźnik nastrojów wśród konsumentów Uniwersytetu w Michigan, deficyt budżetowy oraz tygodniowa liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (wyjątkowo we środę, ponieważ w czwartek jest święto).

Dla rynku polskiego przebieg sesji w USA jest neutralny. Istotne jednak, że kontrakty na indeksy amerykańskie notowane są na dużych plusach. Przez ostatnie dwie sesje nie widać było u nas dużej chęci do kupna. Presja ze strony podaży nie była jednak duża. Pozytywne jest, że WIG20 obronił wsparcie na poziomie około 1320 pkt. W takiej sytuacji dzisiaj możliwy jest powrót do wzrostów.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: sesja w USA jest neutralna dla GPW