DM WBK rekomenduje: akumuluj PKN Orlen

04-04-2001, 19:16

Analitycy DM WBK w raporcie z 20 marca wystawili PKN Orlen rekomendację akumuluj, wyceniając wartość jednej akcji na 26 zł. Analitycy przewidują na rok 2001 nieduży spadek marż rafineryjnych na światowych rynkach w stosunku do rekordowo wysokich poziomów w roku 2000.

Wprowadzany obecnie program poprawy zysków powinien częściowo zrekompensować spółce ubytek w marży zysku wywołany ostatecznym zniesieniem ceł na paliwa w ubiegłym roku. Zbliżający się do zakończenia program rozbudowy mocy rafineryjnych zakładu w Płocku powinien pozwoli na stopniowe odzyskiwanie przez spółki udziału w hurtowym rynku paliw.

DM WBK rzewiduje, że w roku 2001 dojdzie do na rynku krajowym do wzrostu zużycia paliw dzięki splotowi umacniającej się złotówki i zahamowania wzrostu cen ropy.

Zdaniem Grzegorza Lityńskiego z DM WBK w bliższej lub dalszej perspektywie konsolidacja regionalna jest nieuchronna bowiem branża paliwowa charakteryzuje się silnym efektem skali a wysokość wskaźników wyceny spółek naftowych jest wyraźnie skorelowana z kapitalizacją każdej z nich.W tym kontekście widać potencjał wzrostu kursu związany z ewentualnym pojawieniem się w PKN ORLEN inwestora strategicznego. Porównania poziomów wycen PKN ORLEN względem spółek paliwowych wskazują na potencja wzrostu rzędu 40 proc.

Zdaniem DM WBK wzrost wartości spółki będzie wynikał ze zwiększenia wolumenu przerobu rafinacyjnego i wzrost sprzedaży, oszczędności powstałych po restrukturyzacji procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych oraz z podniesienia marży detalicznej dzięki poprawie standardu obsługi w sieci stacji benzynowych.

Wśród zagrożeń dla procesu podnoszenia wartości Spółki analitycy dostrzegają rosnące koszty zadłużenia oraz wolne tempo modernizacji sieci detalicznej.

Uczestnictwo PKN Orlen w procesie konsolidacji jest nieuchronne, jednak nabycie przez MOL Rafineriii Gdańskiej odsuwa szanse na alians z PKN Orlen z uwagi na względy polityki antymonopolowej. Zdaniem DM WBK rozszerzenie geograficznego zasięgu działania będzie atutem w rozmowach konsolidacyjnych w regionie Europy Środkowej. PKN Orlen działając tylko na rynku krajowym jest wyjątkiem od reguły obowiązującej w branży.

Udział rafinerii w prywatyzacji zakładów będzie celowy tylko w sytuacji, jeżeli spółka nastawi się na rozwijanie stosunkowo mało kapitałochłonnych, specjalistycznych nisz, które umożliwia działaniem skali europejskiej. Zbyt szerokie rozproszenie kierunków inwestycji budzi obawy o utrzymanie pozycji konkurencyjnej koncernu na rynku paliwowym.

Dokonane przez DM WBK porównanie poziomów wycen paliwowych spółek środkowoeuropejskich wskazuje dla akcji PKN Orlen na potencjał wzrostu rzędu o 10-20 proc. Dodatkowo skorygowanie kapitalizacji PKN Orlen o wartość pakietu 19,61 proc. akcji Polkomtela, szacowny na 5 zł na jedna akcję PKN Orlen, po pogłębia dyskonto we wskaźnikach wyceny. Wycena dokonana na tej podstawie daje 26 zł jako wartośc akcji PKN Orlen przy cenie rynkowej z 4 kwietnia wynoszącej 17,20 zł.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK rekomenduje: akumuluj PKN Orlen