DM WBK rekomenduje: TRZYMAJ Kredyt Bank

16-07-2001, 19:43

Analitycy DM WBK w raporcie z 2 lipca wystawili akcjom Kredyt Banku rekomendację TRZYMAJ, wyceniając je na 18,5 zł. Wcześniej akcje banku wyceniano na 21 zł, jednak wycenę obniżono ze względu na duże prawdopodobieństwo nowej emisji akcji i związane z tym rozwodnienie zysku na akcję.

Decyzja o nowej emisji ma zapaść na WZA 25 lipca – planuje się wyemitowanie 49,3 mln akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy (1 nowa akcja za 2 akcje dotychczasowe).

Proponowana cena emisyjna wynosi 17,7 zł i jest zbliżona do obecnego kursu giełdowego. Jednak w opinii Marcina Wróblewskiego z DM WBK cena ta jest zbyt niska. Uważa on, iż cena została ustalona na takim poziomie, aby zniechęcić do kupna potencjalnych nabywców, za wyjątkiem głównych akcjonariuszy. Deklaracje kupna złożył już inwestor strategiczny, KBC Bank oraz portugalski Banco Espirito Santo. Nowa emisja jest tak naprawdę krokiem w stronę przejęcia Kredyt Banku, a cena emisyjna jest zbyt niska, ponieważ nie zawiera premii za przejęcie.

Do objęcia emisji przez KBC konieczne są zgody Komisji Nadzoru Bankowego oraz KPWiG. Analitycy uważają, iż inwestor otrzyma zgodę bez większych problemów, jednak ze względu na terminy odpowiedzi, KBC kupi akcje dopiero we wrześniu lub październiku br. Po nowej emisji inwestor strategiczny będzie posiadał ok. 60 proc. akcji i i ogłosi wezwanie na pozostałe akcje KB, do czego może dojść na przełomie 2001 i 2002 r. Zdaniem DM WBK cena wezwania może być zbliżona do ceny emisji lub niewiele wyższa (5 – 10 proc.). Należy przy tym zwrócić uwagę, iż w 1999 r. KBC Bank nabył pakiet akcji KB (poprzez zakup GDR-ów) plącąc za nie ponad 20 zł.

Wygląda na to, że dla pozostałych akcjonariuszy korzystne byłoby wymuszenie na WZA podwyższenia ceny emisyjnej lub zmiana harmonogramu przejęcia – najpierw wezwanie, potem podwyższenie kapitału. Jednak do tego może zabraknąć głosów.

Nowa emisja znacznie podwyższy współczynnik wypłacalności KB (z 9,8 proc. do ok. 14 proc.). Po emisji akcji KB znajdzie się na 5-6 pozycji w sektorze pod względem kapitałów własnych. Nowa emisja może być związana z udziałem banku w konsorcjum, które stara się o zakup 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Skala działalności banku morze się dodatkowo rozszerzyć dzięki wchłonięciu PKB oraz podjętej współpracy z Wartą.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK rekomenduje: TRZYMAJ Kredyt Bank