DM WBK: sukces wezwania ING na BSK

opublikowano: 27-04-2001, 11:45

W wyniku wezwania ogłoszonego przez ING na akcje Banku Śląskiego holenderski bank skupił łącznie 1.828.848 akcji, co stanowi 19,74% kapitału akcyjnego. Po wezwaniu ING posiada 6.919.960 akcji BSK, co stanowi 74,73% ogólnej liczby akcji i głosów na WZA.

Wynik wezwania nie jest wielką niespodzianką. Do jego powodzenia w znacznej mierze przyczynił się Skarb Państwa, który sprzedał 4,89% akcji katowickiego banku dając tym samym sygnał dla wielu inwestorów, że należy zamknąć pozycję. Wynik wezwania oznacza, że ING nie będzie miał problemu z zatwierdzeniem przejęcia warszawskiego oddziału ING. Przy założeniu, że wszyscy inwestorzy instytucjonalni domagający się wyższej ceny będą dysponowali na WZA, które zadecyduje o przejęciu oddziału ING, pakietem 16,4% akcji (czyli tyle ile na WZA 25 kwietnia br.), ich udział w głosach na WZA wyniesie 18%, natomiast ING 82%. Należy także zwrócić uwagę, że na dalszej części WZA (przerwanego 25 kwietnia i planowanego na 23 maja), którego przedmiotem będzie wybór członków rady nadzorczej w drodze głosowania grupami i powołanie rewidenta do spraw szczególnych może dojść do wcześniejszego zakończenia obrad (np. na wniosek ING). Podczas kolejnego WZA ING będzie dysponował większym pakietem akcji, co może uniemożliwić wprowadzenie przedstawiciela inwestorów instytucjonalnych do rady banku.

Marcin Wróblewski

DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: sukces wezwania ING na BSK