Do 39 pkt spadła w grudniu wartość indeksu Pengab

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 13:20

Grudniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł do 39 pkt i w porównaniu z listopadem był niższy o 3pkt - wynika z comiesięcznych badań instytutu Pentor, przygotowywanych dla Związku Banków Polskich (ZBP).

Grudniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł do 39 pkt i w porównaniu z listopadem był niższy o 3pkt - wynika z comiesięcznych badań instytutu Pentor, przygotowywanych dla Związku Banków Polskich (ZBP).

    Grudniowy Pengab ma jednak najwyższą wartość ze  wszystkich grudniowych pomiarów od 1997 r. W porównaniu z 2004 r. grudniowy indeks "zamyka rok z wynikiem lepszym o 9,6 pkt" - napisano w materiałach, przedstawionych w poniedziałek na konferencji prasowej ZBP.

    Obniżka wartości indeksu wynika z gorszych niż przed miesiącem przewidywań bankowców odnośnie do rozwoju sytuacji na rynku.

    Prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski powiedział podczas  konferencji, że w grudniu Pengab tradycyjnie spada. Zwrócił przy tym uwagę na coraz lepsze w ostatnich latach średnioroczne wyniki tego indeksu. W latach 2002-2003 średnioroczny Pengab wynosił 18-19 pkt, w 2004 r. - 29 pkt, a w 2005 - 34 pkt. "Widzimy wyraźne ożywienie koniunktury" - podkreślił.

    Dodał, że bankowcy biorący udział w badaniach bardzo dobrze ocenili listopad, natomiast prognozy dla nadchodzącego roku są słabsze niż prognozy sprzed roku. "Jest pewien sygnał, że może się wiele zdarzyć, co nie będzie po myśli banków" - powiedział Śmiłowski. Badanie nie uwzględniało jeszcze kwestii ewentualnych ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych.

    Bankowcy spodziewają się w większości utrzymania rynkowej ceny kredytu na obecnym poziomie (70 proc. badanych, wzrost o 3 pkt w porównaniu z listopadem), zmniejszenia ceny - 27 proc. (spadek o 1 pkt), a wzrostu - 3 proc. (spadek o 3 pkt).

    Z badań wynika, że 61,5 proc. badanych z optymizmem podchodzi do 2006 r., a 38,5 proc. - z pesymizmem. W bankach spółdzielczych odsetek pesymistów jest zbliżony do optymistów. W porównaniu z 2004 r. odsetek optymistów w 2005 r. jednak spada (z 70 proc.), a pesymistów - rośnie (z 30 proc.).

    Śmiłowski powiedział, że na dobre oceny banków wpływa zarówno dynamiczna akcja kredytowa, jak i - co wynika z innych badań - zmiana postrzegania banków przez mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające poniżej 9 osób.

    Z badań Pentora wynika, że bankowcy nie spodziewają się w grudniu obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Na koniec roku przewidują uśrednione oprocentowanie kredytu lombardowego na poziomie 5,97 proc. (zwyżka o 0,05 pkt w porównaniu z listopadem; obecnie wynosi 6 proc.), redyskonta weksli - 4,72 proc. (zwyżka o 0,03 pkt; obecnie jest to 4,75 proc.).

    Działalność RPP i NBP pozytywnie ocenia 73 proc. bankowców (jeśli chodzi o kształtowanie stóp procentowych), a 68 proc. - pod względem polityki walutowej. W porównaniu z 2004 r. poziom ocen pozytywnych wzrósł.

    Bankowcy przewidują, że inflacja grudzień do grudnia wyniesie w 2005 r. 2,66 proc. Oznacza to spadek o 0,16 pkt w porównaniu do listopada. Najwyższej inflacji spodziewają się banki spółdzielcze - 2,84 proc., najniższej - banki z przewagą kapitału krajowego - 2,49 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane