Do połowy roku Katowice wybiorą partnera do budowy aquaparku

DI, PAP
opublikowano: 19-01-2011, 12:30

Do połowy tego roku władze Katowic zamierzają zakończyć procedury związane z wyborem prywatnego partnera do  zapowiadanej od dawna budowy zespołu kąpieliskowego w mieście.

Jeżeli nie uda się znaleźć inwestora, samorząd wybuduje zwykły basen (bez rozbudowanej części rekreacyjnej) z własnych środków - zadeklarował w środę prezydent Katowic, Piotr Uszok.

"Wysłaliśmy ostateczne zapytania do trzech potencjalnych partnerów, zainteresowanych budową tego zespołu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W pierwszym półroczu związana z tym procedura zostanie zakończona" - powiedział dziennikarzom prezydent.

W ponad 300-tysięcznych Katowicach nie ma profesjonalnego aquaparku. Przygotowania dokumentacyjne i organizacyjne do jego budowy trwają od kilku lat. Teraz - jak zapowiedział Uszok - prace mają nabrać przyspieszenia.

"Liczymy, że obiekt uda się wybudować w ramach PPP. Jeżeli jednak oczekiwane przez nas warunki nie zostaną spełnione, wybudujemy basen samodzielnie" - dodał prezydent, przyznając, że jest potrzeba, aby w mieście powstał pełnowymiarowy basen.

Wartość projektu, który ma być realizowany we współpracy z prywatnym partnerem, szacowano wcześniej nawet na 250 mln zł. Według Uszoka, realne koszty budowy i wyposażenia profesjonalnego aquaparku to ponad 100 mln zł.

Gdyby samorząd miał budować obiekt samodzielnie, byłaby to inwestycja na mniejszą skalę, rzędu 20-40 mln zł. Prawdopodobnie powstałby wówczas jedynie 25-metrowy basen pływacki oraz dwa mniejsze baseny.

Prezydent zapewnił, że w budżecie miasta zapewnione zostały środki zarówno na rozpoczęcie budowy zespołu kąpieliskowego wspólnie z partnerem prywatnym, jak i na ewentualną budowę basenu wyłącznie z miejskich pieniędzy.

Sprawa budowy w Katowicach basenu z prawdziwego zdarzenia była jednym z postulatów przewijających się w ubiegłorocznej kampanii samorządowej. Kontrkandydat Uszoka w walce o prezydenturę, Marek Szczerbowski z SLD, zapewniał, że po wyborze doprowadzi do wybudowania profesjonalnego basenu w 30 miesięcy. Uszok nie podał w środę, kiedy przygotowywana przez miasto inwestycja będzie gotowa.

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Katowic poinformował również o postępie przygotowań do przebudowy centrum miasta, między rynkiem a rondem. Zapowiedział, że w tym roku ruszą przetargi wyłaniające wykonawców pierwszego etapu prac - chodzi o zmianę trasy linii tramwajowych w centrum, przebudowę układu komunikacyjnego oraz prace infrastrukturalne związane z przebiegiem płynącej przez centrum rzeki Rawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane