Do Polski przyciąga ich potencjał i sentyment

Mirosław Konkel
opublikowano: 13-03-2008, 00:00

Już dawno przestali nam się kojarzyć z oblężeniem Jasnej Góry. Dziś przywodzą na myśl raczej nowoczesne inwestycje nad Wisłą.

Szwedzi budują nowe elektrownie, banki, biurowce

Już dawno przestali nam się kojarzyć z oblężeniem Jasnej Góry. Dziś przywodzą na myśl raczej nowoczesne inwestycje nad Wisłą.

Działalność gospodarczą w Polsce prowadzi 900 szwedzkich przedsiębiorstw — wynika z danych skandynawskich organizacji biznesowych. Łącznie wyłożyły one u nas 2,7 mld EUR, Dla porównania: firmy duńskie mogą się poszczycić kwotą 1,9 mld eur.

Meblowy król

Na początku była IKEA, największa na świecie firma z branży meblowej. Jej założyciel i szef Ingvar Kamprad pierwszy kontrakt w Polsce podpisał już w 1961 r. Dotyczył on dostawy krzeseł przez jedną z naszych fabryk. Dopiero jednak transformacja ustrojowa pozwoliła na dynamiczny rozwój współpracy.

Od początku lat 90. spółki z grupy IKEA zainwestowały nad Wisłą około 4 mld zł. Rezultatem jest 30 tys. miejsc pracy oraz nowoczesne sklepy i parki handlowe. Nie wspominając już o budowie i modernizacji fabryk produkujących meble oraz komponenty dla przemysłu meblarskiego.

A to nie koniec inwestycji spółki założonej przez Ingvara Kamprada w Polsce. Do 2015 r. zamierza ona otworzyć osiem kolejnych placówek.

— Najbliższe plany dotyczą Łodzi, Bydgoszczy oraz prawdopodobnie Szczecina. Każda inwestycja pochłonie od 100 do 180 mln EUR — informuje Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy koncernu.

Atom i ekologia

Zdecydowanym liderem wśród szwedzkich inwestorów jest jednak koncern Vattenfall, który zajmuje się produkcją energii elektrycznej i ciepła. Własnością firmy są m.in. elektrociepłownie Siekierki, Żerań, Pruszków oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn.

Vattenfall dotychczas przeznaczył u nas na rozwój 845 mln EUR. A przymierza się do realizacji megaprojektu, który może pochłonąć aż 5 mld EUR. Chodzi o budowę elektrowni tak dużej jak ta, która istnieje w Bełcha- towie. Ma ona dysponować mocą około 4000 MW. Znajdzie w niej pracę 15 tys. specjalistów.

Nowe miejsca pracy to tylko jedna z wielu korzyści, które wynikają z wejścia do Polski w 1992 r. firmy Vattenfall.

— Tym, co skandynawski koncern oferuje Polsce, jest przede wszystkim bardzo duże doświadczenie w różnych sektorach: energii konwencjonalnej, ekologicznej, a także jądrowej — podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall.

Z kolei w sektorze nieruchomości gigantem jest firma Skanska, związana z Polską od początku lat 70. W 2000 r. szwedzka spółka kupiła grupę Exbud. A jednym z największych projektów, który realizuje, jest Atrium Business Centre. Pod tą nazwą kryje się ciąg biurowców wzdłuż alei Jana Pawła II w Warszawie (jeden z nich powstaje obecnie niedaleko ronda ONZ).

Dwie epoki

Te sukcesy nie są chyba jednak w stanie przyćmić euforii, jaką wywoływały przedsięwzięcia koncernu jeszcze w epoce Gierka. Należy do nich suchy dok dla stoczni w Gdyni, ale przede wszystkim pierwsze nowoczesne hotele w stolicy, czyli Victoria i Forum.

— Gdy w okresie socjalizmu bywałem w Victorii, wydawało mi się, że jestem w jakimś innym, lepszym świecie — wspomina Andrzej Ulanowski, który interesy ze Skandynawami zaczął robić na przełomie lat 70. i 80.

Szwedzi nadal stawiają na branżę hotelarską. Przykładem jest firma Cebo Konsult, która zamierza stworzyć w Polsce sieć hoteli ekonomicznych JAT Diament. W tym celu koncern uzyskał zgodę resortu skarbu na sprzedaż Jastrzębskiej Agencji Turystycznej. Wśród lokalizacji wymienia się miasta, w których zostaną rozegrane mecze Euro 2012. Pieniądze na inwestycje mają pochodzić m.in. z debiutu spółki na rynku New Connect.

Spece od oszczędzania

Polską zainteresowane są też szwedzkie instytucje finansowe. Na przykład w lutym 2008 r. gruchnęła wiadomość, że swoje biuro otwiera u nas fundusz EQT, związany ze słynną rodziną przemysłową Waldenbergów. Ma ona akcje takich potęg, jak Electrolux, ABB, AstraZeneca, Saab czy Ericsson.

Pierwszym bankiem, który trafił nad Wisłę, był jednak SEB, czyli Skandinaviska Enskilda Banken. W 1998 r. firma zainwestowała w Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Wprawdzie dwa lata temu Szwedzi zdecydowali się sprzedać 47 proc. swych udziałów w BOŚ, ale z Polski się nie wycofali. Inwestor obecnie prowadzi Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SEB TFI.

Coraz śmielej poczyna sobie polski oddział Nordea Bank. Obecnie dysponuje siecią 85 placówek, lecz do końca 2008 r. powiększy się ona do 150 oddziałów. Ten rozwój nie byłby możliwy bez ciągłego uatrakcyjniania oferty.

— W 2007 r. z myślą o osobach niepełnosprawnych, pierwsi w Europie, udźwiękowiliśmy swoje strony internetowe i wprowadziliśmy bankowość elektroniczną dla osób niewidomych — informuje Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska.

Natomiast w lutym bank wprowadził konto Nordea Spektrum, dzięki któremu klienci mają dostęp do darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Dajemy się lubić

Thomas Neckmar, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Nordea Bank Polska, tłumaczy, że powodem wyboru Polski był nasz wzrost gospodarczy. Menedżer twierdzi, że nad Wisłą są dobre warunki do inwestowania. Choć widzi też jeden minus.

— Rozwijamy się tak dynamicznie, że trudno zdobyć dobre lokalizacje dla nowych placówek. Rywalizacja o atrakcyjne miejsca jest duża — podkreśla Thomas Neckmar.

A dlaczego budowę nowych i rozbudowę istniejących sklepów planuje IKEA?

— W naszą wizję wpisane jest dotarcie z ofertą do wielu ludzi. Polacy coraz chętniej wybierają lepsze warunki życia, które oferuje nasz koncern — wyjaśnia Karolina Horoszczak, rzecznik firmy.

Dodaje, że jest też powód pozabiznesowy. Po prostu Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, darzy Polskę szczególnym sentymentem i ma tu wielu przyjaciół.

Pierwsza liga

Do największych inwestorów szwedzkich

w Polsce według

Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych należą:

Vattenfall AB

— właściciel po 75 proc.

akcji Elektrociepłowni

Warszawskich oraz Górnośląskiego Zakładu

Energetycznego

IKEA — produkcja mebli, sieć sklepów

Telia — telekomunikacja i wydawnictwa

ABB — produkcja sprzętu energetycznego

Nordea — bankowość

Skanska Kraft — budownictwo

Arctic Paper AB — produkcja celulozy, papieru, tektury

Svenska Handelsbanken — bankowość

Volvo Bus Corporation — przemysł samochodowy

Electrolux — sprzęt

gospodarstwa

domowego

Swepol Link AB

— dostawy energii

NCC AB — konstrukcje

Trelleborg AB

— przemysł motoryzacyjny

SKF, Bulten, Sandvik, Backer — firmy produ-

kujące łożyska, śruby,

sprężyny, narzędzia

Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) — sektor

finansowy, bankowość

250,7

mln EURTyle wyniosły szwedzkie bezpośrednie inwestycje w Polsce w 2006 r.

Ważne dla polskiego inwestora

Spółka z o.o., oddział polskiego przedsiębiorstwa, przedstawicielstwo firmy — takie możliwości ma polski przedsiębiorca, który chce prowadzić w Szwecji działalność gospodarczą.

Spółka z o.o. musi posiadać kapitał akcyjny wysokości 100 tys. koron oraz wysokości 500 tys. koron — odpowiednio dla spółki prywatnej i publicznej. Przy dwóch pozostałych formach działalności takiego wymogu nie ma.

Zarejestrowanie spółki z o.o. i jej oddziału trwa od tygodnia do miesiąca, natomiast przedstawicielstwo firmy możesz uruchomić od razu.

Spółka z o.o. oraz oddział firmy należy zarejestrować w szwedzkim urzędzie rejestrowym spółek (Swedish Companies Registration Office), a także w szwedzkim urzędzie podatkowym (Swedish Tax Authorities). Przedstawicielstwo firmy nie musi podlegać rejestracji, chyba że reprezentuje sektor bankowy.

Spółka z o.o. ma osobowość prawną i jej właścicielem jest co najmniej jedna osoba fizyczna lub prawna. Z kolei oddział firmy osobowości prawnej nie posiada. Przedstawicielstwo jest na tyle korzystnym rozwiązaniem, że w okresie przejściowym pozwala na korzystanie z ulg, takich jak pokrycie ujemnego salda spółki macierzystej.

Mirosław Konkel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu