Do TFI w listopadzie napłynęło 1,95 mld zł

opublikowano: 13-12-2017, 13:58
aktualizacja: 13-12-2017, 14:09

Dla funduszy detalicznych listopad był najlepszym miesiącem pod względem bilansu sprzedaży w 2017 r. i jedenastym z rzędu z dodatnim saldem wpłat i wypłat.

Saldo było jednocześnie o 300 mln zł wyższe niż w październiku, wynika z danych Analiz Online.

W sumie od początku roku TFI do funduszy detalicznych wpłynęło 16 mld zł świeżego kapitału. Główna w tym zasługa rozwiązań o najbardziej konserwatywnej strategii inwestycyjnej. Do funduszy gotówkowych i pieniężnych napłynęło od początku 2017 r. 7 mld zł, a tylko w listopadzie 1,4 mld zł. To najwyższy bilans sprzedaży od stycznia 2008 r. Od siedmiu miesięcy najbardziej popularny wśród klientów jest PKO Skarbowy (czytaj także: PKO TFI ma gigantyczne napływy), do którego w listopadzie wpłacono 410 mln zł netto. Wzięciem cieszyły się też UniKorona Pieniężny i Investor Płynna Lokata.

Drugą najpopularniejszą kategorią funduszy były fundusze mieszane, do których trafiło ponad 300 mln zł netto, z czego 137 mln zł do funduszy stabilnego wzrostu (o tej grupie funduszy czytaj więcej>>).

Saldo funduszy dłużnych to 174 mln zł netto. To najmniej od maja tego roku. 

Obserwowane w poprzednich miesiącach tendencje nie zmieniły się w przypadku rozwiązań akcyjnych. Ta grupa zanotowała co prawda dodatnie saldo napływów (29 mln zł netto), ale pieniądze płynęły do funduszy akcji zagranicznych, a nie polskich. Złą passą, trwającą sześć miesięcy, przerwały natomiast fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których wpłacono 83 mln zł netto. To dobra wiadomość przede wszystkim dla sektora małych i średnich spółek, w które chętnie inwestują zarządzający funduszami absolute return.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane