Do windykacji jest 4,5 mld zł

Bogdan Wyżnikiewicz
opublikowano: 15-11-2004, 00:00

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przeprowadził badanie, na podstawie którego oszacował wartość długów przekazanych do odzyskania firmom windykacyjnym w 2003 r. na 4,5 mld zł.

W latach 2004-05 spodziewać się można wzrostu tej wartości o 15-20 proc. rocznie. Liczby te odnoszą się tylko do windykacji masowej, a więc obejmują nieregulowane zadłużenie gospodarstw domowych wobec dostawców usług (banków, firm telekomunikacyjnych itp.). Podobny szacunek dla windykacji należności gospodarczych nie mógł zostać wykonany, między innymi z uwagi na bardzo duże rozdrobnienie tego segmentu rynku windykacji.

Pamiętać należy, że owe 4,5 mld zł to jedynie część należności windykowanych lub nadających się do windykacji — część, która została przekazana do obsługi firmom windykacyjnym. Pozostałe przeterminowane wierzytelności mogą być uznane za stracone (i nie windykowane), mogą być windykowane na własną rękę przez wierzycieli lub też mogą być przez wierzycieli sprzedane innym podmiotom.

Nie ma danych pozwalających oszacować, jaka część nieregulowanych należności jest windykowana przez wierzycieli na własną rękę, a jaką część przekazują do odzyskania firmom zewnętrznym. Informacje te stanowią zazwyczaj tajemnicę biznesową wierzycieli i nie są przez nich ujawniane.

Wiadomo jednak, od czego zależy, to czy dług jest windykowany na własną rękę czy przekazywany firmom windykacyjnym. Czynnikiem, który o tym decyduje, jest przede wszystkim okres przeterminowania długu.

Wierzyciele, którzy przekazują windykację swoich należności firmom zewnętrznym, działają w wielu sektorach gospodarki. W segmencie windykacji masowej, największy udział ma sektor bankowy — według szacunków IBnGR, około 36 proc. Na drugim miejscu, z 22-proc. udziałem, znajduje się sektor usług telekomunikacyjnych, a na trzecim pośrednictwo finansowe, na które przypada 17 proc. rynku windykacji. Pozostałe segmenty mają już mniejsze, nie przekraczające 7 proc. udziały.

Tekst jest fragmentem raportu „Rynek wierzytelności w Polsce”, przygotowanego przez zespół pracowników Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową pod kierownictwem dr Bohdana Wyżnikiewicza.

W skład zespołu weszli: Jacek Fundowicz, Eugeniusz Gostomski, Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik, Hanna Wiecka

Inicjatorem opracowania raportu jest wrocławska firma KRUK.

Bogdan Wyżnikiewicz, IBnGR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Wyżnikiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu