Dobre perspektywy na horyzoncie

opublikowano: 26-09-2018, 22:00

Innowacyjność MŚP jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Najpewniej w maju przedstawi ona nową wersję programu wspierającego nowinki po 2020 r.

Dobra wiadomość dla nowatorskich przedsiębiorców. Brukselscy urzędnicy proponują, aby w latach 2021-27 do innowatorów ze Starego Kontynentu popłynął strumień dofinansowania w wysokości 100 mld EUR, czyli o 20 mld EUR więcej, niż w obecnym rozdaniu. Pula pieniędzy będzie dostępna w programie ramowym Horyzont Europa. Jego obecnym odpowiednikiem jest Horyzont 2020. Wsparcie nie dotyczy pomocy publicznej i de minimis, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą pamiętać o zasadach jego kumulacji. Polskie firmy mają na swoim koncie realizację projektów na łączną kwotę dofinansowania 90 mln EUR. Najwięcej wniosków o granty składają mali i średni gracze. W poprzednich edycjach programów ramowych prym pod tym względem wiedli naukowcy.

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w KPK PB UE, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy powinni mieć udział w ostatecznym kształcie programu Horyzont Europa, który jest następcą Horyzontu 2020.
Zobacz więcej

SIŁA PERSWAZJI:

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w KPK PB UE, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy powinni mieć udział w ostatecznym kształcie programu Horyzont Europa, który jest następcą Horyzontu 2020. Fot. Marek Wiśniewski

— Machina z dotacjami dla innowacyjnych firm rozpędziła się na dobre. Na początku perspektywy ich udział w konkursach był mniejszy. Beneficjenci realizują najczęściej projekty w sektorach: technologii informacyjno-komunikacyjnych, energii, zdrowia, żywności i środowiska — mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK PB UE).

Podkreśla, że w programie Horyzont Europa nie zabraknie tzw. „Działania Marii Skłodowskiej-Curie” (MSCA). Przedsiębiorcy, którzy mają w swoich firmach działy B+R, mogą w jego ramach powalczyć o granty na zatrudnianie czołowych naukowców z całego świata.

— Lawinowo rośnie zainteresowanie przedstawicieli nauki współpracą z sektorem prywatnym. W ostatnim konkursie MSCA Komisja Europejska zebrała aż dziewięć tysięcy zgłoszeń z całej UE, czyli o 47 proc. więcej wobec ubiegłorocznego naboru — mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Globalne wyzwania

Ważnym filarem nowego programu będą „globalne wyzwania i konkurencyjność w przemyśle”. Na tego typu projekty Bruksela chce przeznaczyć ponad 52 mld EUR.

— KE zdefiniowała pięć sektorów istotnych dla rozwoju europejskiej gospodarki. Są to zdrowie, bezpieczne społeczeństwo, digitalizacja i przemysł, klimat, energia i mobilność, a także żywność i zasoby naturalne. Aż 35 proc. nowego budżetu UE ma wspierać technologie związane m.in. z zapobieganiem negatywnym skutkom zmian klimatu — wyjaśnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

W przyszłej perspektywie jeszcze większą rolę odegra Europejska Rada ds. Innowacji, która wspiera najbardziej perspektywiczne projekty B+R i oferuje m.in. Instrument dla MŚP (SME Instrument).

— O dotacje ze wspomnianego instrumentu mogą powalczyć firmy, których produkty, procesy lub usługi znajdują się na etapie końcowych prac i potrzebują zastrzyku kapitału na dalszy rozwój rozwiązań i przygotowanie ich do wdrożenia. Granty pokrywają koszty opracowania studium wykonalności, biznes planu i usług doradczych. Wnioski o dofinansowanie można składać w dziewięciu rundach aż do czwartego kwartału 2020 r. — wyjaśnia Magdalena Zawadzka, partner w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Tylko dla prymusów

Warto podkreślić, że na wsparcie mogą liczyć tylko najbardziej innowacyjne rozwiązania.

— Dotacje pomagają zaistnieć firmom na arenie europejskiej. Inny atut programu SME Instrument? Przedstawiciele biznesu nie muszą tworzyć konsorcjów, aby zdobyć dofinansowanie. Dlatego warto, aby rodzimi przedsiębiorcy szukali kapitału na rozwój nie tylko w programach krajowych, ale również we wspomnianym instrumencie — podkreśla Magdalena Zawadzka.

Również Michał Gzyla, dyrektor w firmie Zafiro Solutions, która pomaga firmom zdobywać pieniądze z programu Horyzont 2020, zaznacza, że dzięki dotacjom innowatorzy odnieśli sukces komercyjny.

— Dobrym przykładem jest fiński startup ICEYE, którego współzałożycielem jest Polak, Rafał Modrzewski. W krótkim czasie po otrzymaniu grantu z tzw. drugiej fazy SME Instrumentu firma z małego uczelnianego spin-offu przeobraziła się w ważnego gracza branży kosmicznej — mówi Michał Gzyl.

Jego zdaniem, choć Horyzont 2020 będzie działał jeszcze przez ponad dwa lata, już teraz widać, że był to strzał w dziesiątkę.

— Z jego pomocą rozwijają się najbardziej innowacyjne, europejskie projekty. Horyzont 2020 oferuje pokaźne dotacje, ale też kompleksowe wsparcie od coachingu biznesowego, przez szkolenia, networking, aż po organizowanie spotkań z inwestorami — zauważa Michał Gzyl.

Walczyć o swoje

Beneficjentem tzw. drugiej fazy SME Instrumentu jest m.in. krakowska firma Cyberus Labs, działająca w sektorze cyberbezpieczeństwa. Spółka zdobyła ok. 2 mln EUR na prace nad systemem zabezpieczającym sieci i urządzenia Internetu Rzeczy. Dotację przeznaczy m.in. na dokończenie swojej technologii.

— Dzięki wsparciu wprowadzimy nasze rozwiązanie na rynek szybciej o co najmniej 18 miesięcy. Cieszymy się, że KE uznała nas za innowacyjną firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Jest to dla nas wielki sukces. Tym bardziej, że dofinansowanie otrzymało tylko ok. 5 proc. firm starających się o granty — podkreśla George Slawek, prezes Cyberus Labs.

W przyszłej perspektywie na przedsiębiorców będzie czekało więcej produktów łączących dotacje z instrumentami zwrotnymi.

— Ważne, aby polscy przedsiębiorcy aktywnie uczestniczyli w kształtowaniu nowego programu ramowego, po to, aby był skrojony na miarę ich potrzeb i oczekiwań. Najpewniej w maju 2019 roku poznamy kolejną wersję Horyzontu Europa — mówi Katarzyna Matuszyk.

346 Tyle projektów polskie firmy realizują dzięki dofinansowaniu z programu Horyzont 2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu