Dolar najsłabszy od 1999 r.

Marek Węgrzanowski
16-09-2004, 00:00

Polska waluta rośnie w siłę. Wiele wskazuje na to, że może się jeszcze umocnić. Wczoraj po południu euro spadło nawet do 4,3373 zł, a za dolara trzeba było zapłacić tylko 3,5490 zł. Złoty był najsilniejszy wobec dolara od stycznia 1999 r. Wartość polskiej waluty systematycznie wzrasta od końca sierpnia. Wpływ na to mają ostatnie podwyżki stóp procentowych, coraz lepsza kondycja polskiej gospodarki oraz dobre informacje związane z reformą finansów publicznych. Popyt na naszą walutę ponownie był wczoraj tak duży, że siła złotego mierzona odchyleniem od parytetu sięgnęła po południu -6,85 proc. To najwyższy poziom od lutego 2003 r. Notowania euro i dolara ponownie zbliżyły się do istotnych poziomów wsparcia: 3,55 i 4,36 zł. Wsparcie dla wspólnej waluty zostało nawet nieznacznie przekroczone — kurs osiągnął 4,3460 zł. Oznacza to, że złoty był najsilniejszy w stosunku do euro od września 2003 r.

Tak dobre notowania nie przyszły złotemu lekko. Zagrożeniem była sytuacja na Węgrzech. Dyskusje o wyborze następcy szefa rządu i ministra finansów wprowadziły nerwowość i pośrednio powodowały skokowe zmiany kursu EUR/PLN nawet o kilka procent w ciągu dnia. Na dodatek po sierpniu na Węgrzech został wyczerpany całoroczny deficyt budżetowy i konieczna jest rewizja budżetu. Spodziewane uspokojenie sytuacji (Węgry potwierdziły chęć wejścia do strefy euro) zmniejszy ryzyko nagłych ruchów innych walut środkowoeuropejskich.

Spodziewany wzrost stóp procentowych w Polsce, uchwalenie kolejnych ustaw z pakietu reform finansów publicznych i sukces premiera Marka Belki w kolejnym głosowaniu nad wotum zaufania — te czynniki nieuchronnie będą wspierać złotego w marszu na coraz wyższe poziomy. Przełamanie poziomów wsparcia powinno być silnym bodźcem dla kontynuacji trendu wzrostowego. Podtrzymujemy prognozę sprzed kilku miesięcy, że euro będzie na koniec roku kosztować 4,32 zł. Natomiast amerykańska waluta najprawdopodobniej będzie tańsza niż prognozowane 3,70 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar najsłabszy od 1999 r.