Dolar odrabia straty z ubiegłego tygodnia

06-08-2001, 10:42

LONDYN (Reuters) - W poniedziałek rano kurs dolara wzrósł o ćwierć procent wobec euro i jena z powodu niewielkich obrotów i wypowiedzi przedstawcieli władz monetarnych Japonii i strefy euro.

W wywiadzie dla agencji informacyjnej Jiji minister finansów Japonii Masajuro Shiokawa wyraził nadzieję, że Bank Japonii poluzuje dodatkowo obecną politykę walutową kraju, co może jego zdaniem doprowadzić do osłabienia jena.

Natomiast główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Otmar Issling powiedział w poniedziałek, że stopy procentowe w strefie euro znajdują się na właściwym poziomie.

Wypowiedzi te spowodowały, że kurs dolara odbił się od najniższego od dwóch i pół miesiąca poziomu, do którego spadł w piątek.

Waluta ta umocniła się również dlatego że inwestorzy, którzy pozbywali się dolara w ubiegłym tygodniu zaczęli zamykać krótkie pozycje nie mogąc przełamać linii oporu na poziomie 88,8 centa i 123,2 jena.

"Spodziewam się, że dolar zacznie teraz odrabiać straty. Uwaga rynku ponownie skupia się na sytuacji w Eurolandzie i inwestorzy będą reagować na każdą negatywną wiadomość dotyczącą sytuacji gospodarczej krajów dwunastki" - powiedział Ian Stannard z BNP Paribas w Londynie.

We wtorek Niemcy opublikują dane o produkcji przemysłowej i bezrobociu w czerwcu.

O godzinie 10.37 czasu warszawskiego euro wyceniano na 88,01 centa i 109,11 jena. W ubiegłym tygodniu europejska waluta zwyżkowała osiągając najwyższy od dwóch i pół miesiąca poziom - 88,75 centa.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar odrabia straty z ubiegłego tygodnia