Dolar spada w oczekiwaniu na decyzję Fed

Marcin Goralewski
opublikowano: 05-11-2002, 10:39

LONDYN (Reuters) - Dolar spadł we wtorek do najniższego od trzech miesięcy poziomu wobec euro i franka szwajcarskiego, ponieważ inwestorzy wykazują dużą nerwowość w przededniu posiedzenia amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej. Według dealerów dolar, już wcześniej osłabiony przez serię słabych danych makroekonomicznych z USA znalazł się pod dodatkową presją, kiedy przełamane zostały kluczowe poziomy wsparcia.

"Dolar znalazł się w sytuacji rodem z 'Paragrafu 22'. Nie może wzrosnąć z powodu złych danych makro i wszyscy wychodzą z założenia, że jedyną drogą jest obniżka stóp" - powiedział Henry Wilkes ze spółki Brown Brothers Harriman.

"Jeżeli jednak Fed obniży stopy o 50 punktów bazowych, to dolar może dalej tracić, ponieważ rynek uzna, że Fed postrzega sytuację gospodarczą dużo gorzej niż wszyscy myśleli. Z kolei obniżka o 25 punktów może się okazać niewystarczająca" - dodał.

Na kurs dolara wpływ mają także wybory uzupełniające do Kongresu oraz sytuacja wokół Iraku.

We wtorek amerykańscy wyborcy zdecydują, która partia będzie miała większość w Kongresie i, co za tym idzie, będzie decydowała o przyjęciu lub odrzuceniu inicjatyw legislacyjnych prezydenta Busha.

Przyspieszenia nabiera też rozwój sytuacji wokół Iraku. W poniedziałek Meksyk podał, że większość członków Rady bezpieczeństwa ONZ popiera obecnie nową wersję amerykańskiej rezolucji w sprawie Iraku.

USA wzywają do zdecydowanej akcji przeciw Irakowi, jeżeli ten nie pozbędzie się broni masowej zagłady. Amerykanie opowiadają się za jednostronną akcją zbrojną, jeżeli Bagdad nie zastosuje się do poleceń ONZ.

Także w poniedziałek Kuwejt oświadczył, że udostępni swoją infrastrukturę wojskową, jeżeli wojna przeciw Irakowi będzie miała mandat ONZ.

O godzinie 10.36 euro wyceniano na 1,0021 dolara, czyli najwyżej od końca lipca.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar spada w oczekiwaniu na decyzję Fed