Czytasz dzięki

Donaldson bada grunt

MAG
opublikowano: 16-08-2012, 00:00

Producent filtrów ma już zezwolenie na działalność w strefie, ale jeszcze nie kupiła działki w Skarbimierzu.

65 mln zł i 138 miejsc pracy obiecuje Donaldson Polska w odebranym niedawno zezwoleniu na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE). Byłaby to druga pod względem wielkości inwestycja w WSSE — po firmie FSB Piekarnie, która wyda w Strzegomiu 110 mln zł. Ale producent filtrów przemysłowych nie kupił jeszcze działki (10,02 ha), na której ma zbudować fabrykę. Firma interesuje się terenami po byłym lotnisku, które wykorzystywała armia radziecka.

— Donaldson zażądał badań gruntu, ale nie sprecyzował jeszcze, czego konkretnie oczekuje. Być może chodzi o zwykłą procedurę środowiskową, a być może o dodatkowe badania i sprawdzenie, czy grunt nadaje się pod inwestycję. Ale najpierw inwestor musi wskazać dokładne miejsca badań, które zależą od projektu fabryki. Badania, które zrealizuje gmina Skarbimierz, powinny się zakończyć do września — twierdzi źródło „PB”. Dotychczas Donaldson nie wybrał także firmy, która zajmie się budową zakładu.

— Najpierw były negocjacje dotyczące ceny gruntu, potem podatków, teraz badania działki. Nie wiem, kiedy się to skończy — twierdzi przedstawiciel polskiej strony.

— W sprawie nieruchomości proszę kontaktować się z właścicielem gruntu: gminą Skarbimierz — ucina Anna Paszkowska, rzeczniczka wałbrzyskiej strefy.

Jacek Monkiewicz, zastępca wójta Skarbimierza, odmówił komentarza. Gmina Skarbimierz ogłosiła przetarg na sprzedaż dwóch działek objętych statusem wałbrzyskiej strefy, na których kiedyś było lotnisko. Cena wywoławcza wynosiła 3 mln zł. Nikt się nie zgłosił, więc gmina może teraz sprzedać te działki bez przetargu i po niższej cenie. Zgodnie z zezwoleniem, Donaldson ma czas na realizację inwestycji do końca czerwca 2017 r.

Firma jest dostawcą systemów filtracyjnych i części zamiennych. Działa od 1915 r., zatrudnia niemal 13 tys. pracowników. Jest notowana na NYSE i wchodzi w skład indeksów S&P MidCap 400 oraz Russel 1000. Niedawno poinformowała, że wybuduje w Xuxhou w Chinach, gdzie ma już cztery zakłady, dwie fabryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane