Donbas zostanie rozcięty na trwałe

opublikowano: 29-10-2014, 00:00

Unia Europejska nadal optymistycznie komentuje wyniki niedzielnych wyborów do Rady Najwyższej na Ukrainie.

Zdecydowane zwycięstwo partii proeuropejskich jest podstawą do pisania scenariuszy cywilizowania republiki, która po 23 latach formalnej niepodległości w wielu aspektach życia wciąż pozostaje tworem poradzieckim. Wielokrotnie mogli to stwierdzić na podstawie własnych przykrych doświadczeń polscy przedsiębiorcy, którzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Tak oczekiwane przez nich okiełzanie paraliżującej działalność gospodarczą na Ukrainie korupcji, chociażby tylko do poziomu… polskiego, to proces na pokolenie.

W największej niepewności pozostają firmy, które miały pecha zainwestować na uprzemysłowionych wschodnich rubieżach Ukrainy. Wszystko wskazuje, że linia ukraińsko-rosyjskiego frontu się stabilizuje. Kolejnym krokiem Rosji będą separatystyczne wybory, wyznaczone na 2 listopada. W zajętych przez oddziały prorosyjskie częściach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej wybrane zostaną kadłubowe parlamenty. To okręgi, w których nie zostali wybrani w minioną niedzielę deputowani do Rady Najwyższej.

Prezydent Władimir Putin konsekwentnie realizuje swoją strategię. Polega ona na upodmiotowieniu pseudopaństwowych kadłubków i prawnym zrównaniu głosowań z 2 listopada oraz wyborów na Ukrainie. Wkrótce można spodziewać się formalnego uznania przez Moskwę niepodległości skrawków Donbasu wyrwanych Ukrainie. Ten scenariusz został już przećwiczony w Abchazji i Osetii Południowej, które straciła Gruzja. Przyklejane do terytorium Federacji Rosyjskiej kolonie absolutnie nie muszą być przez nią pochłaniane. W każdym razie terenów, które zostaną objęte głosowaniem 2 listopada, Kreml już z ręki nie wypuści. A wszelka działalność gospodarcza będzie tam podlegała przepisom Unii Euroazjatyckiej, nigdy zaś Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane