Donohoe: Strefa euro ma ograniczoną ekspozycję na SVB

opublikowano: 13-03-2023, 11:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szef Eurogrupy Paschal Donohoe nie uważa, że strefa euro ma poważne powody do obaw w obliczu kryzysu wywołanego przez upadłość Silicon Valley Bank. Euroland, jego zdaniem, będzie w małym stopniu narażony na skutki bankructwa kalifornijskiego banku - przekazał Bloomberg.

JOHANNA GERON / Reuters / Forum

“Ekspozycja strefy euro na skutki upadku Silicon Valley Bank jest bardzo ograniczona” - oznajmił w poniedziałek. Zwrócił uwagę, że Europa ma dobrze działające ramy regulacyjne.

Kazus SVB to jego zdaniem przypomnienie, że ryzyko i momenty zmian mogą zdarzyć się bardzo niespodziewanie. “Nigdy nie mamy powodów do samozadowolenia, wiemy, jak szybko sprawy mogą się zmienić” - podkreślił.

Europa jest w stanie zarządzać ryzykiem w sektorze tech

W ciągu dnia pojawią się kolejne informacje na temat sytuacji na świecie, ale Donohoe jest “pewien”, że w strefie euro jest “ zdolność zarządzania tego rodzaju ryzykiem”

“Unia Europejska będzie starała się opracować sposób wspierania sektora technologicznego, żeby zapewnić jego dalszy rozwój” - zapewnił szef Europgrupy.

“Myślę, że nasz system bankowy w Europie rozumie bardzo dobrze ryzyko w europejskim i globalnym sektorze technologicznym i ma odpowiednie środki, aby nim zarządzać w najbliższym czasie” - uważa.

Europejskie banki tanieją

Jednocześnie akcje europejskich banków w poniedziałek mocno tanieją Indeks STOXX kontynuuje dzisiaj piątkową przecenę. W okolicach godziny 10.30 polskiego czasu tracił 4,3 proc. po tym jak na zamknięciu piątkowej sesji zniżkował o 3,78 proc.

Wśród banków, których akcje najmocniej zostały dotknięte podażą, znalazły się Commerzbank oraz Credit Suisse. W obu przypadkach przecena sięga ponad 7,5 proc.

Zniżkują też, choć już w mniejszej skali (około 2,5 proc.) walory banku HSBC Holding. Brytyjski giganta ma przejąć brytyjskie ramię SVB za symbolicznego 1 funta.

Jak wyliczył Reuters, amerykańskie banki straciły w następstwie upadku SVB ponad 100 mld USD wartości giełdowej pod koniec zeszłego tygodnia, podczas gdy europejskie banki straciły około połowy tej kwoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane