Dostawcy ERP liczą na wiosnę w gospodarce

Ostatnie miesiące poprawiły humory firmom IT. Tylko na chwilę, bo branżę czeka stagnacja.

Koniec ubiegłego roku przyniósł przełom na rynku systemów ERP, czyli rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami. Po kilku kwartałach borykania się ze spowolnieniem gospodarczym i niechęcią firm do inwestowania dostawcy IT mogli w końcu się uśmiechnąć. Ostatnie unijne dotacje dostępne w ramach puli na lata 2007-13 i zmiany w przepisach podatkowych napędziły im klientów i spowodowały wzrost sprzedaży. Branża liczyła, że odbicie będzie dłuższe, jednak szybko została sprowadzona na ziemię.

None
None

— Ten rok — podobnie jak poprzedni — nie będzie łatwy dla dostawców rozwiązań ERP — mówi Edyta Kosowska, analityk IDC Polska.

Jej zdaniem, cały rynek urośnie, ale będzie to wzrost symboliczny. Na wyraźne ożywienie przyjdzie dostawcom ERP jeszcze poczekać. Firmy szukają pocieszenia w pozytywnych danych makroekonomicznych i indeksach nastrojów przedsiębiorców.

— Liczymy na ożywienie w gospodarce, choć przerwa w dostępie do funduszy unijnych i brak dużych zmian w przepisach będą odczuwalne — mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu, odpowiedzialny za sektor ERP. Jego firma, która jest wiceliderem w sprzedaży ERP nad Wisłą, zamierza urosnąć w tym roku o 7-10 proc.

Tymczasem cały rynek ma pójść w górę o 3 proc. Wiosny w gospodarce spodziewa się także Paweł Jędrusik, wiceprezes firmy SAP Polska, która jest największym dostawcą systemów ERP na rynku. Jego zdaniem, z gospodarki płynie coraz więcej sygnałów, świadczących o tym, że przedsiębiorcom wraca ochota na inwestowanie. Co prawda sytuacja na Ukrainie nie wpływa pozytywnie na nastroje w gospodarce, ale jeśli nie będzie się pogarszała, nie przeszkodzi w ożywieniu.

— Przedsiębiorcy przyzwyczajają się do niepewności w gospodarce i powoli przestaje ona być barierą w inwestowaniu — podkreśla Paweł Jędrusik.

Zaznacza, że SAP, który koncentruje się na największych klientach, nie odczuje braku funduszy unijnych dla firm tak mocno jak mniejsi gracze. Duzi przedsiębiorcy rzadziej niż mali uzależniają realizację inwestycji w IT od otrzymania publicznego wsparcia. W opinii Edyty Kosowskiej, szansą dla dostawców rozwiązań ERP może być informatyzacja szpitali.

Analityk zwraca uwagę, że inwestycje w IT w służbie zdrowia wymuszają zmiany prawne. Co prawda w tym roku nie wejdzie w życie obowiązek korzystania przez szpitale z elektronicznej dokumentacji medycznej, ale placówki zdrowotne go uwzględniają, decydując o rozwoju IT. Przy okazji kupują także moduły ERP. Innym trendem, który może poprawić sprzedaż, szczególnie w obszarze małych firm, jest technologia chmury.

Coraz więcej dostawców ERP rozszerza ofertę o oprogramowanie dostępne przez internet, za które płaci się abonament. Comarch chwali się, że w ubiegłym roku zwiększył sprzedaż takich rozwiązań o 40 proc., osiągając w tym segmencie 5,7 mln zł przychodów. W tym roku ma to być już około 8 mln zł.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane