Doszło do realizacji zysków

Urszula Stosio
25-01-2002, 00:00

W czwartek doszło do realizacji zysków na polskich obligacjach skarbowych. Sprzedawano przede wszystkim papiery pięcio- i dziesięcioletnie. Na zamknięciu obligacje dwuletnie zanotowały rentowność 9,14 proc., pięcioletnie 8,88 proc., zaś dziewięcioletnie 8,20 proc.

Mimo krótkookresowych korekt oczekujemy, że średnioterminowy trend na rynku będzie pozytywny, o ile oczywiście nie dojdzie do gwałtownej i znacznej redukcji stóp procentowych w krótkim okresie. Dopóki bowiem rynek będzie oczekiwał dalszego rozluźniania polityki pieniężnej, inwestorzy będą dokonywać zakupów polskich obligacji. Dopiero spadek oczekiwań na kolejne redukcje stóp procentowych (w połowie roku) przyczyni się do głębszej realizacji zysków.

Obniżka stóp w przyszłym tygodniu w skali oczekiwanej przez rynek (100–150 pkt bazowych) może wywołać krytykę Rady Polityki Pieniężnej. Rząd jednak powinien pamiętać o tym, że przy znacznej obniżce stóp w styczniu Ministerstwo Finansów będzie miało problemy z korzystnym uplasowaniem dużej ilości papierów skarbowych na rynku. Scenariusz większej obniżki w styczniu uważamy za mało prawdopodobny.

NBP na przetargu obligacji skonwertowanych sprzedał całą zaoferowaną pulę obligacji o wartości 300 mln zł. Bank centralny oferował obligacje o kuponie 12 proc. i terminie zapadalności 12 października 2002 roku. Popyt wyniósł 795 mln zł. Średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 10,095 proc. NBP sprzedał do tej pory papiery skonwertowane o wartości 9,149 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Stosio

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Doszło do realizacji zysków