DPTG chce jeszcze więcej od TP

DI
opublikowano: 14-01-2011, 10:14

Duński DPTG zwiększył do 2,4 mld duńskich koron (1,24 mld zł) żadania wobec Telekomunikacji Polskiej w ramach drugiej fazy arbitrażu w Wiedniu - podał DPTG w komunikacie.

Sprawa dotyczy okresu od połowy 2004 r. do 2009 r. We wrześniu Duńczycy szacowali roszczenia na ponad 1 mld koron. Po zbadaniu ruchu na polskim rynku telekomunikacyjnym, żądanie wzrosło do 2,4 mld koron, na co składa się 400 mln koron odsetek, wyliczonych zgodnie z postępowaniem trybunału arbitrażowego dla pierwszej fazy "współpracy" obu firm.

W grudniu DPTG złożył w warszawskim sądzie wniosek o stwierdzenie wykonalności i nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi częściowemu wydanemu przez sąd arbitrażowy w Wiedniu (I faza) w dniu 24 sierpnia 2010 r.  Kwota należna DPTG wynosi, z uwzględnieniem konwersji walut, ok. 2, 946 mln koron duńskich, czyli równowartość kwoty 1,57 mld zł. Wcześniej TP złożyła pozew w sądzie w Wiedniu o uchylenie wyroku.

TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP - przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon - połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała mieć formę części dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku sąd arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane