Draghi rozegrał dobrą partię

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 08-08-2014, 00:00

Posiedzenie EBC było ważnym testem dla rynku po trzech miesiącach wyprzedaży euro.

Prawdę powiedziawszy, tak nudnej konferencji szefa EBC nie pamiętam, ale w polityce pieniężnej nuda czasem jest wskazana. Prezes banku Mario Draghi zrobił swoje przy minimalnym wysiłku i wnioski dla euro się nie zmieniły.

W ostatnich miesiącach powaga sytuacji była tak duża, że nikomu nie przyszłoby do głowy zadawać pytania o to, czy Mario Draghi spędzi wakacje w rodzimym kraju, aby wspomóc włoską gospodarkę. Tym razem atmosfera na konferencji zrobiła się piknikowa, od kiedy stało się jasne, że szef EBC nie powie nic nowego w kwestii programu skupu aktywów (QE).

A stało się to jasne dość szybko, bo już w początkowej części wystąpienia Mario Draghi powtórzył, że rada jest gotowa do użycia niekonwencjonalnych środków (czytaj QE), jeśli zmiana perspektywy inflacyjnej to uzasadni. A to oznaczało, że nawet bankierzy nie uważają, że perspektywa ta się pogorszyła. Kolejne wypowiedzi prezesa potwierdzały takie wrażenie. Niższą inflację usprawiedliwił on cenami energii, szybko podkreślając, że długookresowe oczekiwania inflacyjne są stabilne. Gorsze dane makro zrzucił po części na czynniki techniczne, jak mniejsza ilość dni roboczych.

Z drugiej strony nie pozwolił na umocnienie euro stwierdzeniami, że bank przyspiesza prace nad skupem obligacji, aby być gotowym do wprowadzenia go w każdej chwili. Dodatkowo Mario Draghi podkreślał zadowolenie z reakcji rynku na czerwcową decyzję, w tym osłabienie euro. Stwierdzając m.in., że ujemne realne stopy procentowe utrzymają się w strefie znacznie dłużej niż w USA, wysłał jednoznaczny sygnał do inwestorów.

Taka postawa prezesa nie dziwi. Po zdecydowanym ruchu w czerwcu bank nie był gotowy na kolejne działania, a QE wprowadzi najwcześniej we wrześniu, kiedy będzie dysponował nową projekcją. Pamiętać też należy, że jedna z decyzji z czerwca, czyli wprowadzenie pożyczek TLTRO, dopiero wejdzie w życie, także polityka pieniężna de facto cały czas jest rozluźniana. Mario Draghi zachował się rozsądnie, nie pozbawiając się resztek amunicji, skoro na razie zadowolony jest z reakcji na czerwcową decyzję.

Euro początkowo lekko się umacniało, ale po zakończeniu konferencji zaczęło mocno tracić wobec dolara, co po części jest też zasługą świetnych danych z USA. Posiedzenie EBC nie dało argumentu do przyspieszenia wyprzedaży, ale nie dało też pretekstu do odreagowania. Negatywne postrzeganie euro na rynku powinno się utrzymać.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, CFA X-Trade Brokers DM

Polecane