Droga ropa wystraszyła Wall Street

MD
opublikowano: 23-02-2011, 22:39

Dow Jones tracił na zamknięciu 0,9 proc., S&P500 spadał o 0,6 proc., a Nasdaq o 1,2 proc. Dow Jones po raz pierwszy od  ośmiu miesięcy tracił na każdej z dwóch kolejnych sesji ponad 100 pkt. Łącznie jego wartość zmniejszyła się o 285 pkt (2,3 proc.).

W środę na amerykańskich rynkach akcji znów dominowała podaż. Choć nie tak zdecydowanie jak dzień wcześniej. Tym razem uwaga inwestorów skupiona była na rynku ropy. Obawy wywołane doniesieniami z Libii spowodowały, że cena baryłki doszła w trakcie środowej sesji w Nowym Jorku do 100 USD po raz pierwszy od października 2008 roku. Choć na zamknięciu kurs ropy był niższy, okazał się jednak najwyższy od 28 miesięcy. Mocno drożejąca w ostatnim czasie ropa spowodowała pojawienie się obaw spowolnienia wzrostu gospodarczego. Poprawiła jedynie nastroje właścicielom akcji spółek naftowych. Indeks branży rósł (1,9 proc.) jako jedyny spośród 10 głównych segmentów S&P500. Aż 12 najmocniej drożejących w środę spółek indeksu działa w branży naftowej. Najmocniej drożejącymi blue chipami ze średniej Dow Jones były dwa największe amerykańskie koncerny naftowe: Exxon Mobil i Chevron (po 1,9 proc.). Wśród pozostałych spółek relatywnie nieźle wypadły jeszcze spółki dostarczające dobra codziennego użytku (-0,2 proc.) i użyteczności publicznej (-0,3 proc.). Najsłabiej wypadły mocno uzależnione od fazy cyklu koniunkturalnego spółki IT (-1,3 proc.), consumer discretionary (-1,5 proc.) i koncerny przemysłowe (-1,8 proc.).

Najmocniej taniejącą spółką wchodzącą w skład średniej Dow Jones był Hewlett-Packard. W trakcie sesji jego kurs spadał nawet o 12 proc. po tym, jak największy na świecie producent komputerów osobistych obniżył prognozę rocznych przychodów. Na zamknięciu akcje HP taniały o 9,6 proc. W trójce najmocniej przecenionych blue chipów znalazły się także Intel (-3 proc.) i General Electric (-2,1 proc.). 

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Droga ropa wystraszyła Wall Street