Droga ropa zbija kursy akcji

Marek Druś
28-06-2005, 00:00

Rekordowe notowania ropy nie sprzyjają wzrostom cen akcji. Wyraźnie widać to było na giełdach europejskich, na których przez cały dzień przewagę miała wczoraj podaż. Trochę lepiej wyglądała sytuacja na NYSE. Dow Jones przez większą część sesji utrzymywał się powyżej poziomu ostatniego zamknięcia. Inwestorzy, którzy chcieli pozbyć się akcji blue chipów, zrobili to pod koniec ubiegłego tygodnia. Ci z najmocniejszymi nerwami czekają na najbliższe posiedzenie Fed i najnowszą diagnozę gospodarki.

Kurs ropy przekroczył w poniedziałek 60 USD na zamknięciu sesji na NYMEX. Zdarzyło się to po raz pierwszy w przypadku wiodącego kontraktu. Podczas notowań cena baryłki zbliżyła się do 61 USD. Inwestorzy obawiają się, że rekordowa cena surowca osłabi gospodarkę. Wartość Nasdaq spadała przez niemal cały dzień. Wyraźnie staniały akcje Apple. Najnowszy „Barron’s” ostrzegł, że producent odtwarzaczy iPod musi liczyć się w najbliższym czasie ze wzrostem konkurencji. W dół poszły ceny papierów związanych z tym segmentem rynku spółek SigmaTel i PortalPlayer.

W odmiennych nastrojach byli akcjonariusze spółek branży energetycznej. Niemal wszyscy jej przedstawiciele notowani w ramach indeksu S&P500 kończyli dzień wzrostem kursu. Najmocniej drożejącym blue chipem z indeksy Dow Jones był ExxonMobil.

W Europie rekordowe notowania ropy wywołały wyprzedaż akcji linii lotniczych. O ponad 5 proc. spadł kurs British Airways. Udał się tymczasem debiut giełdowy PartyGaming. Wartość rynkowa największego internetowego stolika do gry w pokera przekroczyła już pierwszego dnia rynkową wycenę wspomnianego wcześniej przewoźnika lotniczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa zbija kursy akcji