Drogi na bezdrożach wicepremiera Pola

Katarzyna Jaźwińska
17-10-2003, 00:00

Ministerstwo Infrastruktury można ocenić jednoznacznie — źle. Nie ma autostrad, a firmy budowlane skarżą się na wzrost podatków.

To już staje się nudne, ale trzeba powtórzyć, że Marek Pol, minister infrastruktury, tylko robi wrażenie, że zabiega o zbudowanie sieci szybkich dróg. Od tego nie przybywa nam autostrad. Nie przeszkadza to wcale szukać pieniędzy na nie w kieszeniach podatników. Co ciekawe, minister ma tak naprawdę całkiem sporo pieniędzy. Tyle tylko że urzędnicy nie potrafią ich wydać, a w każdym razie nie potrafią wydać ich na infrastrukturę.

Gdyby Markowi Polowi kiedyś przyszło do głowy skorzystać z usług spółki PKP Przewozy Regionalne, przekonałby się, że w Polsce większość pociągów jest, niestety, byle jaka. Restrukturyzację PKP prowadzi się od lat, ale próżno wierzyć w rychłą poprawę kolejowej infrastruktury. Z prywatyzacją spółek z grupy PKP też niewiele się dzieje. Padają deklaracje, że ministerstwo myśli o sprzedaży PKP Cargo. No właśnie — myśli już od dawna, ale nic z tego nie wynika. A przecież po wejściu do Unii rynek przewozów towarowych zostanie uwolniony i wówczas może się okazać, że wartość i znaczenie polskiej spółki spadnie. Plusem dla resortu mogą tu być jedynie starania w Unii Europejskiej o okresy przejściowe dla sektora.

Z działań Ministerstwa Infrastruktury nie są zadowolone również firmy budowlane. Co prawda pogodziły się już z uzgodnionym z Unią podwyższeniem podatku VAT na materiały budowlane od maja 2004 r., problem jednak w tym, że resort finansów chce wyższego podatku już od stycznia. Czy resort infrastruktury powalczy skutecznie o cztery miesiące fiskalnej karencji? Na pewno spróbuje, ale efekty pewnie będą takie jak zwykle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Drogi na bezdrożach wicepremiera Pola