Drzewo tlenowe

Czy oxytree, drzewo tlenowe, zastąpi wierzbę energetyczną? Pierwsze wyniki badań pokazują, że to możliwe.

 

Drzewo tlenowe

BAW
opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Czy oxytree, drzewo tlenowe, zastąpi wierzbę energetyczną? Pierwsze wyniki badań pokazują, że to możliwe.

 

POTENCJAŁ: Z badań, podczas których porównano oxytree z węglem spalanym w elektrowni Ostrołęka i ślazowcem pensylwańskim, wynika, że to drzewo jest w stanie zastąpić wierzbę energetyczną — uważa dr Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.
Fot. ARC

Oxytree to drzewo wyhodowane przez hiszpańskich naukowców na Uniwersytecie Castilla-La-Mancha. Roślina jest mieszańcem międzygatunkowym paulownia elongate i paulownia fortunei. W 2011 r. została wpisana do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO). Jej uprawa jest możliwa jedynie z sadzonek. Roślina cechuje się szybkim wzrostem — w 6 lat jest w stanie osiągnąć 16 metrów wysokości i ponad 30 cm średnicy pnia. Przy tak szybkim rozwoju absorbuje ogromne ilości CO 2, a co za tym idzie — produkuje także dużo tlenu (10-krotnie więcej niż inne drzewa liściaste).

— Pierwsze plantacje w Polsce zostały założone w maju 2016 r. Według danych Oxytree Solutions Poland z Wrocławia, jedynego certyfikowanego przedstawiciela i dystrybutora, w latach 2016 i 2017 wysadzono ponad 300 tys. sadzonek na ponad 600 ha. Właściwości drewna z rosnących w naszym drzew kraju oxytree będą dokładnie znane nie wcześniej niż po trzecim, a nawet czwartym roku uprawy — mówi dr Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Pierwszą zimę z roku 2016/2017 wszystkie drzewa przetrwały bardzo dobrze. Jak będzie tym razem, będzie można powiedzieć po rozpoczęciu wegetacji.

Cały czas monitorowane są drzewa jednoroczne i dwuletnie na wybranych plantacjach w całym kraju.

— Drzewa, które były odpowiednio prowadzone, przetrwają niskie temperatury powietrza na przełomie lutego i marca w całej Polsce. Głównym celem prowadzenia doświadczenia i monitorowania plantacji jest odpowiedź na pytanie, czy drzewa oxytree wytrzymają klimat w północno-wschodniej Polsce, gdzie spadki temperatur przy gruncie dochodzą do -30 stopni Celsjusza — tłumaczy Janusz Lisowski. Analizy zawartości makroi mikroskładników w liściach, podstawowy skład chemiczny zielonych liści, jak również wybrane parametry spalania drewna z jednorocznych pni drzew oxytree przeprowadzono w certyfikowanych laboratoriach. Badania, które określały m.in. zawartość popiołu i siarki oraz wilgotność i wartość opałową, wykonano w laboratorium w Elektrowni Ostrołęka.

— Na podstawie tych badań, podczas których porównano oxytree z węglem spalanym w elektrowni Ostrołęka i ze ślazowcem pensylwańskim, drzewo jest w stanie zastąpić wierzbę energetyczną — uważa Janusz Lisowski. Dodaje, że o tym, ile biomasy będzie można uzyskać z hektara, odpowie za 4 lata. W maju 2018 r. rozpoczęte zostanie pięcioletnie doświadczenie, mające na celu przeprowadzenia badań z możliwością wykorzystania tej rośliny do produkcji biomasy. Posadzone zostaną sadzonki oxytree w różnych kombinacjach w celu dobrania odpowiedniej obsady na ha, mierzenia przyrostu masy w różnych etapach wzrostu. Z każdego wariantu będą wykonane próby wartości opałowej i innych parametrów związanych ze spalaniem w certyfikowanym laboratorium.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane