Czy oxytree, drzewo tlenowe, zastąpi wierzbę energetyczną? Pierwsze wyniki badań pokazują, że to możliwe.
Drzewo tlenowe
Czy oxytree, drzewo tlenowe, zastąpi wierzbę energetyczną? Pierwsze wyniki badań pokazują, że to możliwe.
Czy oxytree, drzewo tlenowe, zastąpi wierzbę energetyczną? Pierwsze wyniki badań pokazują, że to możliwe.
Oxytree to drzewo wyhodowane przez hiszpańskich naukowców na Uniwersytecie Castilla-La-Mancha. Roślina jest mieszańcem międzygatunkowym paulownia elongate i paulownia fortunei. W 2011 r. została wpisana do Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO). Jej uprawa jest możliwa jedynie z sadzonek. Roślina cechuje się szybkim wzrostem — w 6 lat jest w stanie osiągnąć 16 metrów wysokości i ponad 30 cm średnicy pnia. Przy tak szybkim rozwoju absorbuje ogromne ilości CO 2, a co za tym idzie — produkuje także dużo tlenu (10-krotnie więcej niż inne drzewa liściaste).
— Pierwsze plantacje w Polsce zostały założone w maju 2016 r. Według danych Oxytree Solutions Poland z Wrocławia, jedynego certyfikowanego przedstawiciela i dystrybutora, w latach 2016 i 2017 wysadzono ponad 300 tys. sadzonek na ponad 600 ha. Właściwości drewna z rosnących w naszym drzew kraju oxytree będą dokładnie znane nie wcześniej niż po trzecim, a nawet czwartym roku uprawy — mówi dr Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Pierwszą zimę z roku 2016/2017 wszystkie drzewa przetrwały bardzo dobrze. Jak będzie tym razem, będzie można powiedzieć po rozpoczęciu wegetacji.
Cały czas monitorowane są drzewa jednoroczne i dwuletnie na wybranych plantacjach w całym kraju.
— Drzewa, które były odpowiednio prowadzone, przetrwają niskie temperatury powietrza na przełomie lutego i marca w całej Polsce. Głównym celem prowadzenia doświadczenia i monitorowania plantacji jest odpowiedź na pytanie, czy drzewa oxytree wytrzymają klimat w północno-wschodniej Polsce, gdzie spadki temperatur przy gruncie dochodzą do -30 stopni Celsjusza — tłumaczy Janusz Lisowski. Analizy zawartości makroi mikroskładników w liściach, podstawowy skład chemiczny zielonych liści, jak również wybrane parametry spalania drewna z jednorocznych pni drzew oxytree przeprowadzono w certyfikowanych laboratoriach. Badania, które określały m.in. zawartość popiołu i siarki oraz wilgotność i wartość opałową, wykonano w laboratorium w Elektrowni Ostrołęka.
— Na podstawie tych badań, podczas których porównano oxytree z węglem spalanym w elektrowni Ostrołęka i ze ślazowcem pensylwańskim, drzewo jest w stanie zastąpić wierzbę energetyczną — uważa Janusz Lisowski. Dodaje, że o tym, ile biomasy będzie można uzyskać z hektara, odpowie za 4 lata. W maju 2018 r. rozpoczęte zostanie pięcioletnie doświadczenie, mające na celu przeprowadzenia badań z możliwością wykorzystania tej rośliny do produkcji biomasy. Posadzone zostaną sadzonki oxytree w różnych kombinacjach w celu dobrania odpowiedniej obsady na ha, mierzenia przyrostu masy w różnych etapach wzrostu. Z każdego wariantu będą wykonane próby wartości opałowej i innych parametrów związanych ze spalaniem w certyfikowanym laboratorium.
Podpis: BAW