Duński eksport spadł najmocniej od 8 lat

opublikowano: 10-05-2019, 11:20

Ekonomiści uważają, że spadek duńskiego eksportu spowodowany jest słabnącym globalnym popytem i mają nadzieję, że jest tylko tymczasowy.

W marcu duński eksport spadł o 5,6 proc., najmocniej od 2011 roku. Dzięki niezłym wynikom w styczniu i lutym w pierwszym kwartale rósł o 1,4 proc.

Allan Sørensen z Konfederacji Duńskiego Przemysłu (DI) podkreśla, że choć Dania wciąż ma nadwyżkę w handlu międzynarodowym, to dane z marca mogą być powodem do zmartwienia.

- Niestety, słaby popyt zagraniczny obniżył przychody eksportowe. Mamy nadzieję, że spadek w marcu nie jest ostrzeżeniem o nadejściu „wyboistego” okresu – powiedział.

Niektórzy ekonomiści zwracają uwagę, że spadek eksportu może być tymczasowy. Argumentują, że eksport w segmentach leków oraz maszyn i urządzeń charakteryzuje się dużą zmiennością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.dk

Polecane