Duże kary za spóźnione schematy

opublikowano: 09-06-2019, 22:00

Niejednoznaczne przepisy o MDR nie ułatwią wywiązania się podatników z nowych obowiązków — uważa BCC.

Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy o obowiązkowym przekazywaniu do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych (Mandatory Disclosure Rules — MDR), przewidują dla przedsiębiorców wiele nowych obowiązków. Nie są one jednak łatwe do realizacji — zwraca uwagę Business Centre Club (BCC). BCC przypomina, że 28 lutego tego roku upłynął wydłużony termin na przekazanie pierwszych informacji szefowi KAS, a teraz nieuchronnie zbliża się czas wykonania obowiązku w zakresie retrospektywnego raportowania schematów podatkowych — 30 czerwca 2019 r. dla promotora i 30 września 2019 r. dla korzystającego. Podatnicy nie mogą już liczyć na ulgowe traktowanie w przypadku nawet prawidłowego, ale opóźnionego wykonania obowiązków informacyjnych. Każde ich niedopełnienie bądź nieterminowa realizacja są zagrożone sankcjami karnymi skarbowymi, sięgającymi do 21,6 mln zł.

Jednocześnie prof. Adam Mariański, ekspert BCC ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji, zauważa, że przepisy o MDR są niejednoznaczne, a szeroki zakres definicji schematu podatkowego może prowadzić do wniosku, że raportowaniu podlega wszystko, co może wpływać na obniżenie opodatkowania. Schematem takim jest zdarzenie (jedno lub kilka), z którego wykonaniem wiąże się korzyść podatkowa, przy czym cel w postaci jej uzyskania musi być jedynym lub zdecydowanym uzasadnieniem dla dokonania danej czynności. Ekspert wyjaśnia, że z uwagi na niezwykle szeroką definicję korzyści podatkowej niemal każde racjonalne działanie może stanowić schemat podatkowy. Korzyścią jest m.in. niepowstanie bądź też odsunięcie w czasie zapłaty podatku czy obniżenie jego wysokości.

Sprawdź program III CFO EXCELLENCE 2019, 18 września 2019, Warszawa >>

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy