Duże zmiany w Nexity Global

opublikowano: 16-10-2021, 11:12

W spółce zmienił się akcjonariat i władze. Doszło też do wypowiedzenia umowy inwestycyjnej przez większość jej stron.

Zaczęło się od sprzedaży akcji przez Columbusa Energy - za 2,3 mln zł (1 zł za akcję, przy cenie rynkowej 3,8 zł) spółka pozbyła się 22,99 proc. akcji Nexity. Udział spadł do 9,99 proc.

Columbus zapowiedział, że ogólnodostępny ekosystem zarządzania energią, w tym w zakresie mobilności, będzie realizowany przez inny podmiot z grupy, a wyniki Nexity od 2022 r. nie będą już konsolidowane. Columbus rozwiązał przy okazji umowę o współpracy z Nexity.

Poza systemem obrotu 290,3 tys. akcji spółki (również po cenie 1 zł za sztukę) sprzedał także Gemstone, podmiot należy co Dawida Zielińskiego, który jest prezesem Columbusa i Nexity. Udział Gemstone spadł z 12,54 o 9,64 proc.

Kto kupował akcje?

January Ciszewski dokupił 1,96 mln akcji i zwiększył bezpośredni udział z 8,72 do 28,37 proc., a pośrednio z JR Holding ma 32,37 proc.

300 tys. walorów odkupił natomiast Jerzy Ogłoszka, członek rady nadzorczej Columbusa. Jego udział wzrósł z 3,35 do 6,35 proc.

Nexity poinformowało także o rozwiązaniu umowy inwestycyjnej z lutego 2020 r. przez wszystkie jej strony (Gemstone, Columbusa, Janusza Sternę i Nexity sp. z o.o) z wyjątkiem byłego prezesa Dawida Kmiecika. Umowa dotyczyła m.in. podwyższania kapitału zakładowego i udzielania pożyczek Nexity.

To nie koniec wiadomości, bo z członkostwa w radzie nadzorczej Nexity zrezygnował Bartosz Polak, a z zasiadania w zarządzie - Michał Gondek, który wszedł do władz spółki 28 lipca.

Właśnie wtedy poprzedni prezes Dawid Kmiecik został zawieszony w czynnościach prezesa, a następnie odwołany przez radę nadzorczą. Zarzucono mu, że nie poradził sobie z wyzwaniami, a projekty spółki są spóźnione. Zastąpił do Dawid Zieliński, który zapowiedział nadrabianie opóźnień.

W tym tygodniu rada nadzorcza Nexity Global po zapoznaniu się z wnioskami ze stanu realizacji strategii na lata 2020-2024 zarekomendowała zarządowi m.in. przeprowadzenie pogłębionej analizy opóźnień, modyfikację strategii i poszukiwanie możliwości finansowania.

Były prezes Nexity nie składa broni

Tymczasem Dawid Kmiecik zatrudnił kancelarię prawną i zapewnia, że “zarzuty, którymi dzieli się strona przeciwna, nie pozostaną bez merytorycznej odpowiedzi”, a zabezpieczone dokumenty są w stanie udowodnić zarówno jego kompetencje, jak i uczciwość jego i zespołu, a także działanie w najlepszym interesie spółki oraz jej akcjonariuszy i pracowników.

Od początku roku kurs Nexity spadł o 80 proc. i jest to jeden z najgorszych wyników na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane