Duzi podwykonawcy dostaną zapłatę

Bronisław Komorowski podpisał ustawę, pozwalającą na wypłatę pieniędzy dużym firmom za budowę dróg.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) płaciła małym podwykonawcom, którzy nie otrzymali wynagrodzenia od generalnych kontraktorów, na przykład z powodu ich bankructwa. Faworyzowanie małych firm skrytykował jednak Trybunał Konstytucyjny i nakazał wypłatę pieniędzy także dużym podwykonawcom. Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowanąspecustawę. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą zgłaszać się po pieniądze. Złożenie wniosku już zapowiedziały Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych (KKSM), należące do Dolnośląskich Surowców Skalnych, które dostarczały materiał na budowę odcinków autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. — Ustawa umożliwi spółce odzyskanie co najmniej 25 mln zł za kruszywo dostarczone na budowę autostrady A2. Nasze apetyty były co prawda większe, ale mimo to jest to bardzo dobra wiadomość. Mamy wielką nadzieję, że wypłata odbędzie się bez przeszkód i w szybkim terminie — mówi Rafał Abratański, prezes KKSM.

Fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Do końca 2013 r. GDDKiA zakończyła rozpatrywanie (dokonano wypłat bądź odrzucono) 1297 zgłoszeń spośród 1605 złożonych. Do końca stycznia 2014 r. na rzecz małych podwykonawców wypłacono 179,27 mln zł. Ile pieniędzy trafi do dużych firm, które nie otrzymały pieniędzy za budowę dróg krajowych — tego nie wiadomo. Na etapie prac legislacyjnych, w uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że zabezpieczone fundusze z gwarancji wykonawców — które są źródłem wypłat — wynoszą 1,35 mld zł. To limit płatności, którego dyrekcja nie powinna przekroczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Duzi podwykonawcy dostaną zapłatę