Czytasz dzięki

Dużo mówią, mało robią

Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 26-06-2015, 09:37

Na rynek napływały wczoraj liczne wypowiedzi oficjeli, którzy radzą nad sprawą Grecji. Porozumienia jednak wciąż brak.

Angela Merkel nawołuje do znalezienia konsensusu w sobotę, a pozostali europejscy liderzy jej w tym wtórują. Dlatego też na sobotę zwołano kolejne posiedzenie Eurogrupy.
Oczekiwania rynku co do porozumienia były wczoraj dość duże, o czym świadczyć może rajd indeksu DAX w okolicach południa. Nadzieje wyparowały jednak bardzo szybko, a zniżki od szczytu do dołka przekroczyły w pewnym momencie 2 proc. EUR/USD pozostaje stabilny w okolicach 1,12. Wydaje się, że dopiero ostateczna informacja na temat porozumienia lub jego braku może poruszyć kursem eurodolara w znaczący sposób.

Brak spłaty pożyczki w MFW do 30 czerwca nie będzie oznaczać co prawda bankructwa Grecji, jednak może okazać się brzemienny w skutkach dla systemu bankowego tego kraju, ponieważ może to wywołać paniczny run na banki w tym kraju.. Greccy obywatele wycofali już około 20 proc. swoich oszczędności z banków. W związku tym niewykluczone, że Grecja będzie zmuszona do wprowadzenia ograniczeń w przepływie kapitału.

Problemu nie dostrzega jak na razie grecka giełda, która zyskuje w tym tygodniu niemal 15 proc. Rynek obligacji także wykazuje optymizm. Rentowność greckich 10-latek spadła w nieco ponad tydzień z okolic 13 proc. poniżej 11 proc.
Próby odbicia indeksu Shanghai Composite z początku tygodnia spełzły na niczym. Dziś odnotował on najsilniejszą dzienna procentową zniżkę (-7,7 proc.) od 2007 roku, czyli od czasów „kryzysu Lehman Brothers”. Nie wykluczone, że tak sile spadki w Chinach, szczególnie jeżeli będą dalej postępować, przełożą się także na pozostałe światowe giełdy.

Nieudana próba osłabienia NZD
NZD/USD zagregował w nocy na komentarze ze strony RBNZ na temat przewartościowania kiwi. Wpływ werbalnej interwencji okazał się jednak ograniczony, ponieważ nieco później na rynek napłynęły dane o bilansie handlu zagranicznego z Nowej Zelandii, które okazały się lepsze od konsensusu (-100 mln NZD) i ukształtowały się na poziomie +350 mln NZD.

Ubogi kalendarz
Kalendarz makroekonomiczny nie obfituje dziś w zbyt wiele publikacji. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie z nich. O godz. 10:00 poznamy podaż pieniądza M3 ze strefy euro. Według konsensusu ma ona wzrosnąć o 5,4 proc. w ujęciu rocznym. Jeżeli odczyt okazałby się wyższy od konsensusu to rentowności obligacji strefy euro mogą nieco wzrosnąć.  W godzinach popołudniowych jedyną ważną publikacją będzie finalny odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wstępna publikacja zakłada, że wyniesie on 94,6 pkt. Ważne będzie jednak szczególnie to, czy w jakiś sposób zrewidowane zostaną oczekiwania inflacyjne, które wynoszą obecnie 2,7 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane