Dwa regiony z potencjałem na przyszłość

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 13-01-2023, 14:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pod względem liczebności Gazel Biznesu województwa, którym poświęcamy dzisiejszy dodatek, różnią się znacznie. O ile z kujawsko-pomorskiego wywodzi się niemal dokładnie statystyczna średnia dla całego kraju – 1/16 wszystkich laureatów – o tyle w wielkopolskim grupa ta jest ponad dwa razy większa. Różnice ilościowe nie mają jednak przełożenia na jakość laureatów.

Z obu regionów do rankingu zakwalifikowały się firmy nowocześnie zarządzane, stosujące z powodzeniem najnowsze technologie, a w wielu przypadkach tworzące innowacyjne rozwiązania. Lider zestawienia kujawsko-pomorskiego to znany w kraju i za granicą producent kosmetyków, który nie tylko sam opracowuje nowatorskie receptury, lecz także z dużym powodzeniem wykorzystuje wszelkie nowe kanały dotarcia do odbiorcy.

Wśród prezentowanych dziś laureatów nie mogło zabraknąć przedstawiciela branży królującej w kilku ostatnich rankingach, czyli dostawcy innowacyjnych źródeł energii i wyposażenia niezbędnego do ich funkcjonowania – to laureat drugiego miejsca na Pomorzu i Kujawach. Trzecie miejsce w regionie przypadło zaś doświadczonej firmie budowlanej z kadrą inżynierską tak wykwalifikowaną, że inwestorzy powierzają jej realizację najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć budownictwa infrastrukturalnego.

Również ranking wielkopolski zgromadził przedsiębiorstwa o bardzo typowych dla ostatnich lat specjalnościach, a są nimi: integrator systemów komputerowych, specjalista od międzynarodowej spedycji i logistyki oraz dostawca sprzętu gamingowego.

Cechą typową dla obu regionów jest także to, że przyrost obrotów, który decyduje o miejscu w naszym rankingu, jest w nich znacznie wyższy niż w poprzedniej edycji zestawienia. Dla firm z Wielkopolski jest on ponad dwa razy wyższy, a Pomorza i Kujaw prawie dwukrotnie. To dobrze rokuje na przyszłość, choć w sytuacji, gdy większość wskaźników charakteryzujących kondycję sektora małych i średnich przedsiębiorstw się pogarsza, trudno snuć wizje rozwoju sytuacji. Jednak nawet jeżeli miałby się zrealizować pesymistyczny scenariusz rozwoju sytuacji gospodarczej, Gazele Biznesu z obu województw wejdą w okres spowolnienia gospodarczego z potencjałem, który ułatwi im dotrwanie do lepszej koniunktury.

626

Tyle firm z Wielkopolski zakwalifikowało się do rankingu Gazele Biznesu 2022…

238

…a tylu laureatów wywodzi się z Pomorza i Kujaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane