Dwaj inwestorzy badają Silesię

Maria Trepińska
opublikowano: 20-11-2007, 00:00

Czeski miliarder i szkocka grupa przystąpili do due diligence polskiej kopalni. Dokumentacja ma 5 tys. stron.

Czeski miliarder i szkocka grupa przystąpili do due diligence polskiej kopalni. Dokumentacja ma 5 tys. stron.

Co najmniej dwie firmy zainteresowane są zakupem kopalni Silesia z Czechowic-Dziedzic, należącej do Kompanii Węglowej (KW). Chodzi o brytyjską spółkę Gibson Group i holenderski koncern New World Resources, który kontroluje czeską spółkę węglową OKD. Brytyjska firma kilka miesięcy temu podpisała z przedstawicielami związków zawodowych wstępną umowę społeczną. Holenderska, należąca do czeskiego miliardera Zdenka Bakali, zerka na nasze kopalnie, ponieważ u naszych południowych sąsiadów za 11 lat wyczerpią się pokłady węgla.

Cena wywoławcza za Silesię w ogłoszonym 31 października przetargu otwartym wynosi 111,5 mln zł. Potencjalni inwestorzy powinni zapoznać się z liczącą prawie 5 tys. stron dokumentacją, która zawiera wszystkie informacje, m.in. o złożach węgla. Kopalnia ma około 200 mln ton zasobów węgla energetycznego, ale aby się do niego dobrać, trzeba zainwestować co najmniej 300 mln zł.

Przy sprzedaży kopalni zarządowi KW, którego prezesem jest Grzegorz Pawłaszek, doradza PricewatershouseCoopers oraz kancelaria prawna Popiołek Adwokaci i Doradcy. Potencjalni inwestorzy mają czas do 14 grudnia do godziny 12.00 na złożenie ofert. Wygra ta z najwyższą ceną, programem inwestycyjnym i socjalnym dla załogi. Będzie to pierwsza prywatyzacja w branży, i to w dodatku na wniosek związków zawodowych.

Obecnie Silesia przynosi straty. Przewidywana na ten rok ma sięgnąć 35 mln zł. Kopalnia zatrudnia ponad tysiąc osób. Po zrealizowaniu programu inwestycyjnego ma wydobywać ponad 2 mln ton węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu