Dwie gwiazdy GPW nieco zbledną

KZ
04-02-2013, 17:43

W rok kursy Aplisensa i Apatora, dwóch spółek z sektora elektromaszynowego, urosły po 65-70 proc. Zwyżki w końcu wyhamowały, a Michał Sztabler, analityk Trigon Domu Maklerskiego, choć spodziewa się poprawy rezultatów obu firm, to dostrzega też negatywne tendencje.

Specjalista prognozuje wzrost zysku netto Aplisensa o 54 proc. r/r do 3,3 mln zł. Będzie to jednak wynik o 1,5 mln zł niższy niż w III kwartale, a ponadto baza z ubiegłego roku jest zaniżona o około 1,5 mln zł przez poniesione wówczas jednorazowe koszty. Michał Sztabler oczekuje zawiązania rezerw na spółkę zależną we Francji, a także zwiększenia kosztów ogólnych, bo firma przygotowuje się do otwarcia nowej fabryki. Zmniejszyć ma się także dynamika przychodów – do 9 proc., co oznaczałoby sprzedaż na poziomie 21,5 mln zł w IV kwartale.

O ledwie 2 proc. urosnąć mają przychody Apatora, a choć zysk netto zwiększy się o 3 proc. do 12 mln zł, to EBITDA stopnieje o 16 proc. do 19,9 mln zł.
- Jakość wyniku netto była słaba. Marże są niskie, koszty ogólne wzrosły, a dodatnia dynamika na poziomie netto to zasługa dotworzenia aktywa na podatek dochodowy, zmniejszyło stopę  podatkową – komentuje Michał Sztabler. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Dwie gwiazdy GPW nieco zbledną