Dwie przeprowadzki w BGK

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Państwowy bank najpierw przeniesie się do nowego biurowca Varso. W 2024 r. planuje wrócić do starej siedziby.

9 grudnia 1931 r., po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, został oddany do użytku budynek Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przy Al. Jerozolimskich 7 w Warszawie. Biurowiec był okazały i bardzo nowoczesny, wyposażony w najnowsze zdobycze technologii, np. pocztę pneumatyczną. Przestronne pomieszczenia dla klientów wyłożono marmurem, a sale konferencyjne — zdobnym kamieniem sprowadzonym z Włoch.

BGK żąda od Ursus Busa spłaty ponad 16 mln zł z tytułu zadłużenia.
Zobacz więcej

Wezwanie

BGK żąda od Ursus Busa spłaty ponad 16 mln zł z tytułu zadłużenia. Fot. WM

Dzisiaj gmach BGK nadal prezentuje się dobrze, doskonałe wrażenie robi hol i przestronna klatka schodowa. Piękna fasada kryje natomiast przestarzałe, ciasne, niedostosowane do współczesnych warunków pomieszczenia biurowe: brakuje wentylacji, nie mówiąc o klimatyzacji, a stare okna się nie otwierają. W 1965 r. budynek został wpisany na listę zabytków, na której dziś można by umieścić także jego sieć telefoniczną i elektryczną, przestarzałą i awaryjną.

Budynek od wojny był rozbudowywany i przerabiany, nigdy jednak nie przeszedł remontu kapitalnego. Kolejne zarządy przymierzały się do niego, ale decyzje nie zapadały, co przy dużej rotacji kierownictwa nie dziwi. Obecny zarząd uznał, że dłużej nie może odkładać remontu i zaczął przygotowania. Będzie to dość skomplikowana operacja, bo pracowników czekają dwie przeprowadzki — po wszystkim wrócą pod obecny adres. Na czas remontu budynek opustoszeje, co ma ułatwić i przyspieszyć prace. Na tymczasowy adres BGK wybrał wieżowiec Varso, budowany obecnie w sąsiedztwie dworca centralnego. Termin przeprowadzki został wyznaczony na pierwszy kwartał przyszłego roku. W Varso zostanie skomasowana załoga centrali z Ronda de Gaule’a (700 osób) oraz dwóch oddziałów: przy ul. Wareckiej i dawnej siedziby „KaCe”. Łącznie przeprowadzi się 1100 osób.

Plany remontowe siedziby BGK obejmują gruntowną przebudowę wnętrza budynku i dostosowanie go do obecnych standardów. Po modernizacji liczba stanowisk wzrośnie z 700 do 1100. Po zakończeniu prac w budynku ma znaleźć się miejsce dla pracowników centrali oraz dwóch wspomnianych oddziałów. BGK utrzyma biurowiec przy ul. Ludnej, gdzie pracuje około 500 osób. Powrót planowany jest na setną rocznicę powstania BGK w 2024 r.

Nie udało nam się ustalić, jakie będą koszty przenosin i remontu. Bank twierdzi, że wydatki zwrócą się dzięki oszczędnościom na utrzymaniu starego budynku, które są znaczne, i wpływom z wynajmu biur w dwóch oddziałach.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy