Dwudziestoletni optymiści

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Młodzi przedsiębiorcy chcą się uczyć, starsi raczej nadążać za zmianami, śledząc m.in. zmiany prawa — pokazuje badanie inFakt.

Z największym optymizmem na prowadzenie działalności patrzą najmłodsi przedsiębiorcy. 71 proc. dwudziestolatków, biorących udział w badaniu inFakt, deklaruje, że odczuwa satysfakcję z tego, co robi. 57 proc. z nich najwięcej swojego czasu poświęca na realizację zleceń, a 41 proc. na dokształcanie i rozwój firmy.

Trzydziestolatkowie skupiają się na rozwoju biznesu i zarabianiu pieniędzy. Zazwyczaj mają już stabilną pozycję na rynku, potrzebują mniej czasu na poszukiwanie odbiorców swoich towarów i usług. W tej grupie respondentów 68 proc. stwierdziło, że koncentrują się głównie na realizacji zamówień.

W najstarszej grupie badanych, czyli wśród pięćdziesięciolatków, główny przedmiot biznesu pochłania uwagę 54 proc. ankietowanych. Wiele czasu poświęcają też na szukanie nowych klientów (40 proc. odpowiedzi) oraz śledzenie zmian prawnych i podatkowych (35 wskazań). Na działania na rzecz rozwoju firmy i dokształcanie decyduje się 12 proc. z nich.

Wszyscy ankietowani zgodni są co do tego, że największą korzyścią z prowadzenia działalności gospodarczej jest niezależność i bycie własnym szefem. Taka postawa jest szczególnie widoczna u 75 proc. najmłodszych respondentów i 74 proc. najstarszych. Dla 53 proc. trzydziestolatków istotne są również zarobki. Ponadto najmłodsi najczęściej zwracają uwagę, że dzięki własnej działalności realizują się oraz robią to, co naprawdę lubią. Ponadto satysfakcję z prowadzenia firmy odczuwa 58 proc. trzydziestolatków i połowa pięćdziesięciolatków.

— Badanie pokazuje, że polscy biznesmeni są rozsądni, widzą możliwości, ale też zagrożenia i potrafią się odnajdować w niełatwej rzeczywistości. To zdrowie podejście, które dobrze wróży na przyszłość. Myślę, że w Polsce istnieje i rozwija się coraz więcej poważnych, dojrzałych biznesów — komentuje Sebastian Bobrowski, wiceprezes inFakt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane