Dynamika wzrostu zysków Samsunga najsłabsza od początku 2017 r.

opublikowano: 31-07-2018, 07:18

Miniony kwartał przyniósł znaczące spowolnienie dynamiki wzrostu zysków koncernu Samsung Electronics. Największy południowokoreański producent elektroniki użytkowej ostrzegł, że rosnąca i coraz trudniejsza konkurencja w segmencie telefonii mobilnej będzie wpływać negatywnie na rezultaty spółki.

W okresie kwiecień-czerwiec 2018 r. zysk netto Samsunga wyniósł 11 bln wonów (9,8 mld USD) co oznacza najwolniejszy wzrost od ponad roku. Nie sprostał przy tym oczekiwaniom analityków, którzy prognozowali wartość na poziomie 11,6 bln wonów.

Jeden ze smartfonów marki Samsung
Zobacz więcej

Jeden ze smartfonów marki Samsung fot. Bloomberg

Zysk operacyjny wzrósł o 5,7 proc. natomiast do 14,9 bln wonów (13,3 mld USD) przy projekcji na poziomie 14,8 bln wonów. Z kolei przychody ze sprzedaży podliczonych na 58,5 bln wonów, co oznacza ich spadek o 4 proc. 

Dział mobilny był jednym ze spowalniaczy, notując 34-proc. spadek zysku operacyjnego, który zamknął się w jego przypadku kwotą 2,7 bln wonów. To największy spadek od czasu, gdy model smartfona Galaxy S7 był flagowcem na początku zeszłego roku. Co gorsze sprzedaż aktualnego flagowca Galaxy S9 Plus również pozostawia wiele do życzenia i została przebita przez konkurencyjny produkt Apple, iPhone 8. 

Wyższe wydatki marketingowe i rozczarowująca sprzedaż S9, która spadła poniżej celu, spowodowały spadek wskaźników i rentowności działu telefonii komórkowej, napisał koncern w oświadczeniu. Szczególnie negatywny wpływ na marże mają konkurenci z Chin z Xiaomi i Huawei na czele. 

Samsung był już przegrany w Chinach pod względem konkurencji cenowej i jest zagrożony przez chińskie modele w zakresie konstrukcji i sprzętu - powiedział Park Jung-hoon, zarządzający funduszem w HDC Asset Management, który posiada akcje Samsunga. Dodaje, że mocno rozczarowujący jest zwłaszcza brak istotnych nowości technologicznych w modelach klasy premium.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu