Dyrektor PŻM nowym prezesem Związku Armatorów Polskich

Polska Agencja Prasowa SA
12-04-2006, 16:58

Dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) Paweł Szynkaruk został nowym prezesem Związku Armatorów Polskich (ZAP). Wybrali go przedstawiciele przedsiębiorstw branży żeglugowej zrzeszonych w ZAP na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się w środę w Szczecinie.

Dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) Paweł Szynkaruk został nowym prezesem Związku Armatorów Polskich (ZAP). Wybrali go przedstawiciele przedsiębiorstw branży żeglugowej zrzeszonych w ZAP na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się w środę w Szczecinie.

    Szynkaruk zastąpił na tym stanowisku Pawła Porzyckiego, prezesa Linii Żeglugowych Euroafrica.

    ZAP jest organizacją pracodawców, reprezentującą interesy krajowych przedsiębiorców branży żeglugowej (obecnie 20 armatorów) od blisko 75 lat. Należą do niego m.in. Polskie Linie Oceaniczne, Polska Żegluga Bałtycka, Euroafrica Linie Żeglugowe.

    W środę do liczącego 16 członków Związku przystąpiły cztery spółki należące do grupy PŻM - Przedsiębiorstwo Państwowe PŻM, Żegluga Polska, Unity Line i spółka Pazim.

    Szynkaruk pytany o najważniejsze cele i zadania stojące przed ZAP wymienił jednoczenie środowiska branży morskiej zewschodniego i zachodniego wybrzeża Bałtyku, współdziałanie Związku z organizacjami międzynarodowymi oraz podobnymi stowarzyszeniami działającymi w innych krajach europejskich.

    ZAP ma być też - według nowego prezesa - "silnym i mocnym partnerem w rozmowach z rządem i parlamentem" m.in. na temat opracowania ustaw o podatku tonażowym czy nowelizacji ustawy o zatrudnianiu marynarzy.

    W spotkaniu armatorów wziął udział prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Andrzej Malinowski. Przypomniał na konferencji prasowej, że KPP reprezentuje pracodawców w komisji trójstronnej. Dodał, że jego organizacja chce, by do prac nad umową społeczną nt. gospodarki i pracy, w których uczestniczą przedstawiciele pracodawców, rządu i związków zawodowych, włączono także problemy gospodarki morskiej.

    "Z punktu widzenia kraju i polskiej gospodarki powinniśmy podejmować bardzo szybkie działania, żeby nie dać tej gospodarce zginąć" - podkreślił.

    Szef KPP zapowiedział, że Konfederacja zamierza podjąć działania lobbingowe na rzecz rozwoju gospodarki morskiej. "Chcę doprowadzić do debaty parlamentarnej na ten temat (....) Wasi posłowie (z regionu - PAP) mają za słabą siłę przebicia" - dodał.

    Malinowski uważa ponadto, że należałoby opublikować tzw. "zieloną księgę" gospodarki morskiej. Miałyby się w niej znaleźć konkretne propozycje działań, które należałoby podjąć w tej dziedzinie gospodarki, by mogła się ona rozwijać. Jak zaznaczył, właśnie w oparciu o te propozycje odbyłaby się wspomniana debata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dyrektor PŻM nowym prezesem Związku Armatorów Polskich