Działalność nie tylko dla zysku

opublikowano: 15-01-2015, 00:00

Nowa definicja działalności gospodarczej zbiera różne oceny. Ogólnie dobre, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Przyszła konstytucja przedsiębiorców zyskuje zwolenników. Środowiska biznesu uznają wręcz za konieczne uchwalenie tak postrzeganej nowej projektowanej ustawy — Prawo działalności gospodarczej. Resort gospodarki, projektodawca, zapowiada, że ma ona pełnić rolę podstawowego aktu, regulującego podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej.

I takiej ramowej ustawy oczekują zarówno przedsiębiorcy, jak i inne ministerstwa oraz eksperci uczestniczący w trwających właśnie konsultacjach jej założeń. Generalnie opowiadają się „na tak”.

W ocenie szczegółowych rozwiązań są mniej jednomyślni i nie we wszystkim zgodni z propozycjami zawartymi w projekcie, skierowanym do opiniowania przez Mariusza Haładyja, wiceministra gospodarki. Wątpliwości budzi już nowe podejście do definiowania działalności gospodarczej. Projektodawca chce zrezygnować z samodzielnej definicji i odesłać też do określenia pojęcia przedsiębiorcy zawartego w kodeksie cywilnym.

Nowa ustawa określałaby działalność gospodarczą ogólnie jako stałą działalność zarobkową lub mająca inny cel gospodarczy wykonywana na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowanyi ciągły. Dr Łukasz Bernatowicz i dr Wojciech Warski, eksperci Business Centre Club (BCC), w opinii przesłanej wiceministrowi gospodarki sprzeciwiają się jednak jakimkolwiek zmianom w definicji działalności gospodarczej.

Obecnie w prawie funkcjonuje kilka definicji, co nie służy przejrzystości prawa. Na czele jest definicja z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Inaczej ją opisuje ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), a we wspomnianym kodeksie cywilnym pojawia się w powiązaniu z legalną definicją przedsiębiorcy, czyli osoby fizycznej, prawnej i jednostki organizacyjnej, prowadzącej we własnym imieniu działalność gospodarczą i zawodową.

Cały tekst przeczytasz w serwisie Puls Biznesu Premium

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu