Działania prezydenta Brazylii wystraszyły rynki

opublikowano: 22-02-2021, 17:57

Brazylijski real osłabł, a główny indeks rynku akcji spadł wyraźnie po tym jak działania prezydenta Jaira Bolsonaro pokazały, że przyjazna rynkom polityka kończy się w obliczu spadającej popularności władz.

Bolsonaro zdecydował w piątek o usunięciu szefa państwowego koncernu naftowego Petroleo Brasileiro z powodu sporu o cenę paliw. Szybkość podjęcia decyzji i brak dyskusji pokazują rosnącą niecierpliwość prezydenta w związku z niezdolnością rządu do uspokojenia bazy politycznej władz. Chodzi m.in. o kierowców ciężarówek, którzy zagrozili strajkiem z powodu rosnącej ceny oleju napędowego. W sobotę Bolsonaro tłumaczył jedynie, że jego decyzja wynikała z tego iż władze Petroleo Brasileiro wykazały „zerowe oddanie dla Brazylii”. Zapowiedział także, że zamierza dokonać zmian w tych częściach swojej administracji, „które nie działają”.

Jair Bolsonaro, fot. Bloomberg
Jair Bolsonaro, fot. Bloomberg

Brazylijski real słabł w poniedziałek o 2,4 proc., przekraczając 5,5 za dolara pomimo interwencji banku centralnego. Akcje Petrobas staniały o 19 proc., a główny indeks rynku akcji spadł o ponad 5 proc.

- Z pewnością to oznaka, że polityka może zmierzać w złym kierunku – powiedział Brendan McKenna, strateg walutowy Wells Fargo w Nowym Jorku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane