Dzień absencji kosztuje kilkaset złotych

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Nieprawidłowe zachowanie pracowników przyczyniło się do ponad 60 proc. wypadków przy pracy.

O 0,4 proc. mniej osób uległo wypadkom przy pracy w I połowie tego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 r. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba poszkodowanych przekroczyła w obu badanych półroczach 39 tysięcy. Statystyki GUS pokazują, że nadal najwięcej wypadków jest w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Tam w I połowie roku zdarzenia te stanowiły 31,4 proc. wszystkich odnotowanych przez urząd.

Drugą branżą o najwyższej wypadkowości jest handel i naprawa pojazdów samochodowych — w niej zarejestrowano 13,5 proc. wszystkich takich zdarzeń. 11 proc. wypadków przy pracy odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najwięcej przybyło ich natomiast w transporcie i gospodarce magazynowej — o 298 więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. Przyczyny wypadków przy pracy również są niezmienne — 61 proc. z nich było spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pracownika. Ponadto często dochodzi do nich z powodu niewłaściwego stanu narzędzi i wyposażenia (także nieumiejętnego posługiwania się nimi) lub budynków. Samowolne nieodpowiednie zachowanie pracowników przyczyniłosię do 6,5 proc. tegorocznych wypadków przy pracy. — Wypadkowość w miejscu pracy nadal jest wysoka. Pracodawcy muszą pamiętać, że to oni stoją na straży bezpieczeństwa w swoich firmach. Poza tym każdy wypadek przy pracy to dodatkowe koszty ponoszone przez firmę — podkreśla Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting. Podaje, że obecnie jeden dzień absencji chorobowej będącej skutkiem wypadku przy pracy kosztuje średnio 422,365 zł lub 640,365 zł. Kwota zależy od tego, czy pracodawca zatrudnił pracownika na zastępstwo, czy zadania nieobecnej osoby rozdzielono członkom zespołu, którzy powinni otrzymać wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu