Dzień po blackoucie

Wojciech Kowalczuk
10-04-2008, 00:00

Szczecińska awaria energetyczna nie zniechęciła Gazel Biznesu. Na wczorajszej gali stawiły się niemal w komplecie.

Szczecińska awaria energetyczna nie zniechęciła Gazel Biznesu. Na wczorajszej gali stawiły się niemal w komplecie.

Do szczecińskiego Teatru Współczesnego przybyło ponad 200 gości, by wziąć udział w spotkaniu Gazel Biznesu z Pomorza Zachodniego. I choć głownym tematem rozmów była katastrofa zasilania, która poprzedniego dnia dotknęła region, to zachodniopomorskie Gazele chętnie wzięły udział także w dyskusji panelowej, poprzedzającej uroczystość wręczenia pamiątkowych statuetek i dyplomów.

A o czym rozmawiano? Tradycyjnie — o pieniądzach, a właściwie o tym, skąd je wziąć, aby przyspieszyć rozwój firmy. Dyskusję tradycyjnie zdominowała tematyka funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

Krzysztof Modliński z firmy Dega zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy w regionach mają utrudniony dostęp do informacji na temat wielkości dostępnych środków oraz terminów składania wniosków o dofinansowanie. Większość spośród obecnych na sali przedsiębiorców potwierdziła, iż nie ma pojęcia, kiedy w woj. zachodniopomorskim będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach funduszy regionalnych. Jedyną osobą na sali, która ten termin znała, okazała się uczestnicząca w panelu przedstawicielka ING Banku Śląskiego Joanna Sonntag z Warszawy. To dowód na to, jak wiele mają do zrobienia władze regionalne, aby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do środków z programów unijnych.

Kolejnym problemem, na który zwróciła uwagę właścicielka jednej z pomorskich Gazel, są zasady przyznawania pomocy, nie do końca przystające do rzeczywistości. Przyznała między innymi, że — aby móc uzyskać punkty za tworzenie nowych miejsc pracy — zwolniła kilku pracowników na jeden dzień. Właśnie w przeddzień składania wniosku o dotację. Następnego dnia zatrudniła ich ponownie, zyskując dzięki temu cenne punkty przy ocenie wniosku. Oczywiście cała operacja odbyła się za ich wiedzą i pełną akceptacją. Na szczęście w obecnie realizowanych programach ograniczono znaczenie kryterium zwiększania zatrudnienia dzięki dotacjom.

Na bardzo istotny, acz nie doceniany przez przedsiębiorców element, jakim jest innowacyjność, zwrócił uwagę Arkadiusz Jackowski ze stargardzkiej firmy budowlanej Sanit.

— Ubiegając się o dofinansowanie, za wiele uwagi poświęcamy potrzebom, a za mało myślimy o unowocześnianiu przedsiębiorstw. Aby być naprawdę konkurencyjnymi, powinniśmy bardziej koncentrować się na współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi. Warto swój pomysł na inwestycję skonsultować z naukowcami i wspólnie z nimi formułować wnioski o dotacje — przekonywał prezes Sanitu.

Patronat nad szczecińską galą sprawowali: marszałek województwa zachodniopomorskiego Norbert Obrycki oraz prezydent miasta Szczecina Piotr Krzystek.

Wojciech Kowalczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Dzień po blackoucie