Dzień w biznesie, 10 marca

Przegapiłeś poniedziałek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Bankrut nie chce zejść ze sceny
Cash Flow nikomu nie płaci, nikogo nie zatrudnia i nie ma nic oprócz długów, a wciąż jest notowany. Zawdzięcza to sądowi. Od 2 stycznia do 4 marca kurs spółki na GPW wzrósł niemal o 240 proc.
Więcej>>

Traktory z Sokółki pojadą do Tanzanii
Szlak na Czarnym Lądzie przetarł Ursus, w jego ślady pójdzie Farmer. Spółka z podbiałostockiej Sokółki podpisała wstępną umowę z tanzańską spółką Equator Suma JKT na dostawę technologii i części do produkcji traktorów. Jej wartość to 70 mln USD.
Więcej>>

OECD: Polska musi mocniej zacisnąć pasa
OECD uważa, że rząd Polski musi mocniej zmniejszyć wydatki jeśli chce zredukować deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB do 2015 roku.
Więcej>>

FT: nowa zimna wojna uderzy bardziej w Rosję niż w Zachód
Dalsza eskalacja rosyjskiej agresji na Krymie powinna spotkać się ze zdecydowaną reakcją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a w konsekwencji nałożeniem na Moskwę dotkliwych sankcji, podkreśla w poniedziałek "Financial Times".
Więcej>>


Giełda
sWIG80 najniżej od pięciu miesięcy
Fatalne dane o chińskim eksporcie oraz incydent zbrojny na Krymie, gdzie zbliża się termin referendum, doprowadziły do pogłębienia się przeceny na warszawskiej giełdzie. Indeksy wszystkich głównych segmentów rynku solidarnie straciły miedzy 1,5 proc. a 1,9 proc. sWIG80 znalazł się najniżej od pięciu miesięcy. Wśród blue chipów najmocniej przeceniono papiery KGHM. Niespodziewany spadek chińskiego eksportu o 18 proc. przyczynił się do przetestowania przez notowania miedzi dołków z jesieni 2011 r. oraz z lata 2013 r. Uratować się przed zniżkami udało się tylko trzem blue chipom, W segmencie średnich spółek wyraźną zwyżkę zanotował tylko uważany za spółkę spekulacyjną Petrolinvest.

Koniec hossy jeszcze nie teraz (ANALIZA TECHNICZNA)
Głęboka korekta w segmencie małych spółek nie przesądza jeszcze o nadejściu bessy, wynika z analizy technicznej. Dotychczas korekta na wykresie sWIG80 przyjęła formę flagi lub kanału spadkowego. Dotarcie kursu do dolnego ograniczenia formacji (13 500 punktów) to przynajmniej zapowiedź krótkoterminowego odreagowania, a być może zwyżek w stronę górnego ograniczenia formacji (14 700 punktów). W optymistycznym scenariuszu można spodziewać się nawet ustanowienia w najbliższych miesiącach nowych szczytów. Niestety, jest i mniej optymistyczna wersja wykresu…

Ostatnia korekta na wykresie rocznym indeksu sWIG80. Źródło: "PB", Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Drugi dzień strat na złotym
Poniedziałkowa sesja była drugą z rzędu, kiedy złoty słabł. Spośród głównych walut na wartości stracił jedynie funt. Mimo znaczącego pogorszenia nastrojów na rynkach akcji kurs EURUSD ani drgnął. Tymczasem bardzo słabe dane z Chin wyraźnie osłabiły dolara australijskiego, który po ubiegłorocznej 14 proc. przecenie od początku tego roku utrzymuje się na lekkim plusie.


Z rynków
10 spółek polecanych na marzec
W portfelu rekomendowanym przez Raiffeisen Brokers znalazło się aż 9 nowości. Na liście brokera znalazły się Action, Colian,  CCC,  Getin Noble Bank, Libet,  Kruk,  Netia,  Polnord, Stomil  Sanok i Zamet.
Więcej>>

„Nasi klienci zastanawiają się, kiedy muzyka przestanie grać”
Coraz więcej inwestorów wypatruje końca giełdowych zwyżek – ostrzega David Kostin, główny strateg banku Goldman Sachs. „Ostatni skok notowań i wycen wielu spółek sprawił, że inwestorzy zaczęli się zastanawiać, kiedy muzyka przestanie grać” – napisał specjalista w raporcie tygodniowym.
Więcej>>

"Bitcoin to piramida finansowa"
Nouriel Roubini atakuje wirtualną walutę twierdząc, że bitcoin to nic innego jak “piramida finansowa”, informuje CNBC. „To piramida finansowa, która umożliwia kryminalną lub nielegalną działalność. Nie jest również bezpieczna od hakerów” – napisał ekonomista w niedzielę na swoim koncie na Twitterze.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane